Afgan gazeteci Malalai Maiwand arabasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırıda Maiwand’ın içinde bulunduğu aracın sürücüsünün de yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Afgan gazeteci Malala Maiwand ve şoförü silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Afganistan’ın doğusundaki Celalabad kentinde dün sabah düzenlenen saldırıyı henüz üstlenen olmadı.
BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Vilayet Valiliği sözcüsü Ayetullah Hociyani, Enikass Televizyonu ve Radyosu’nda haber spikerliği yapan ve bir tartışma programı sunan 30 yaşındaki Maiwand’a ateş açan saldırganların kaçtığını söyledi.
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Afganistan: Afgan Kadın Gazetecileri Koruma Merkezi üyesi ve EnekaasTV muhabiri Malalai Maiwand silahlı kişilerce öldürüldü. İnsan Hakları Günü’nde işlenen cinayet, RSF camiasında şok yarattı. Örgüt, şeffaf bir soruşturmanın hızla açılmasını istedi” ifadelerini kullandı.
Maiwand, daha önce ülkede kadın gazeteci olmanın zorluklarını dile getirmişti.

 ÜLKEDEKİ İLK SALDIRI DEĞİL

Ülkede son dönemde bazı gazeteci, aktivist ve siyasetçiler benzer saldırılara hedef oldu. Geçen ay Kabil’de eski bir televizyon sunucusu olan Yama Siawash arabasına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu beraberindeki iki kişiyle birlikte yaşamını yitirmişti.
Yine geçen ay Helmand’da Radio Liberty muhabiri Aliyas Dayee arabasına yerleştirilen bombanın patlamasıyla hayatını kaybetmişti.
Saldırılardaki artış, Afgan yetkililerle Taliban’ın Doha’da müzakereler yürüttüğü bir döneme rastlıyor. Görüşmelerde bazı konularda ilerleme sağlandığı ancak henüz ateşkes ve yetki paylaşımı gibi başlıklara geçilmediği belirtiliyor.