BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Basında sansürün kaldırılmasının 110’uncu yılı

Basında sansürün kaldırılmasının 110’uncu yıldönümünde TGC ve CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer yazılı açıklama yayımladı. TGC açıklamasında tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmalarını beklediklerini belirtirken, Yüceer ise “24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 110. yılında halkı doğru bilgilendirme şiarıyla korkusuzca işini yapan tüm basın emekçilerini kutluyorum” dedi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]T[/mks_dropcap]ürkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu ve CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer basında sansürün ilk kez kaldırılışının 110’uncu yıldönümü nedeniyle açıklama yayımladı. TGC’nin açıklamasında, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirtilerek, 2. Meşruiyet’in ilanı ile birlikte basına yönelik sansürün arttığı, tepkiler sonrasında 24 Temmuz 1908’de sansürün kaldırıldığının ilan edilmesi ile birlikte bu günün gazeteciler açısından bayram olarak kutlandığı hatırlatıldı.

‘ÖZGÜR HABERCİLİĞE KET VURMA ALIŞKANLIĞI DEVAM ETMİŞTİR’

Açıklamada, “24 Temmuz’lar bir süre Türkiye’de bayram olarak kutlanmış ancak 12 Mart muhtırasının ardından gazetecilere ve gazetelere konulan yasaklar nedeniyle bayram sözcüğü kaldırılmış günümüze kadar gelen özgür haberciliğe ket vurma alışkanlığı devam etmiştir” sözlerine yer verilerek, “Gazetecilerin ve gazetelerin çalışma koşullarının kamuoyunun haber alma bilgi edinme hakkı çerçevesinde iyileştirilmesi en büyük dileğimizdir” denildi.

‘TUTUKLU GAZETECİLERİN ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMALARINI BEKLİYORUZ’

Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasının istendiği açıklamada, son olarak şu ifadeler kullanıldı: “Gelişmiş çağdaş ülkelerin arasında yer almanın ancak temel hak ve özgürlüklere sahip, birbiriyle barışık bir toplumla gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve bu amaçla cezaevlerinde tutuklu gazetecilerin de özgürlüğüne kavuşmalarını bekliyoruz.”

YÜCEER: OHAL’DE GAZETECİLERE YÖNELİK SALDIRILAR ARTTI

Öte yandan, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı’nın 110’uncu yıldönümüne ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Yüceer, AKP iktidarı boyunca basına ve basın emekçilerine yönelik saldırıların gerçekleştiğini belirterek, “Terörle mücadele adı altında çıkarılan yasalar ve Türk Ceza Kanununda basın aleyhine yapılan değişikliklerle onlarca gazeteci kumpas mağduru olarak yargılanmaya başlamıştı. İlerleyen süreçte basın kuruluşları ve emekçileri, sistematik olarak iktidarın hedefi haline getirilmiş ve iktidarı ‘rahatsız eden’ haber sahipleri cezaevleri ve işsizlikle tehdit edilmiş, hatta cezalandırılmıştır. En son AKP’nin OHAL Türkiyesi’nde gazetecilere yönelik saldırılar daha da artmış ve bu süreçte 158 medya kuruluşu kapatılmış, yaklaşık 209 gazeteci tutuklanmış ve 3.000’den fazla gazeteci de işsiz kalmıştır” dedi.

‘ÖZGÜR MEDYA İÇİN VERİLEN MÜCADELE DEMOKRASİ MÜCADELESİDİR’

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın açıklamasındaki verileri paylaşan Yüceer, 143 gazeteci ve medya çalışanının cezaevinde olduğunun altını çizerek, “Yüzlerce gazetecinin hukuksuz ve gerekçesiz cezaevlerine atıldığı bir ülkede, 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışı veya basın bayramı olarak değil, bir utanç günü olarak hatırlanmalıdır. Tüm bu utanç tablosu karşısında, tarih, halkın haber alma hakkına ve gerçek gazeteciliğe sahip çıkarak işini yapan cesur kalemlerin mücadelesini yazacaktır. ‘Terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım ve yataklık’ suçlamasıyla özgürlüklerinden alıkonulmalarına rağmen, inatla ve ısrarla gerçekleri dile getiren, dışarıda ise cezaevi ve işsizlik tehditlerine rağmen halkın doğruları öğrenmesi adına gazetecilikte ısrar ederek, kalemini satmadan mücadele eden gazeteciler bugün basın etiğine sahip çıkan gerçek gazetecilerimiz olarak hatırlanacaktır. Bu nedenle 24 Temmuz tarihimizde ‘basın bayramı değil’, ‘gerçek gazeteciliği savunma günü’ olarak hatırlanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 110. yılında halkı doğru bilgilendirme şiarıyla korkusuzca işini yapan tüm basın emekçilerini kutluyorum. Özgür medya için verilen mücadele, aynı zamanda özgür bir ülke ve demokrasi mücadelesidir” ifadelerini kullandı.