BirGün ve ETHA davalarında erteleme kararı

BirGün ve ETHA yönetici ve çalışanlarına açılan davaların duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görüldü. BirGün Gazetesi çalışanlarına yönelik açılan davanın duruşası 7 Mayıs’a ETHA’nın davası da 14 Mayıs’a ertelendi.

BirGün gazetesi çalışanlarına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albarak hakkındaki bir haber nedeniyle açılan davanın ikinci duruşması İstanbul Çağlayan Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

BirGün Gazetesi’nde ve birgun.net’te yayımlanan “ekşi sözlük’teki Berat Albayrak-Özge Ulusoy başlığı kaldırıldı” haberi nedeniyle BirGün İmtiyaz Sahibi İbrahim Aydın ile haberin yayımlandığı tarihte Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olan Uğur Koç ve birgun.net Sorumlu Müdürü olan Mustafa Kömüş hakkında, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması 5 Aralık’ta görülmüştü.

BirGün çalışanlarının 2 yıl 4 ay hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın iddianamesinde, ekşi sözlükteki başlığa erişim engeli getirildiğinin haberleştirilmesinin “konunun yeniden gündeme getirilmesi” anlamı taşıdığı öne sürülmüştü.

Sanıklar Uğur Koç, İbrahim Varlı, Mustafa Kömüş ve avukatları duruşmaya katıldı. Mahkemeye 10 sayfalık bir savunma sunuldu. Avukatlar Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını ve süre istediklerini belirtti. Mahkeme avukatların taleplerini kabul ederek duruşmayı 7 Mayıs’a ertledi.

ETHA ÇALIŞANLARI HAKİM KARŞISINDA

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin, muhabiri Pınar Gayıp ile birlikte dört kişinin “Örgüt üyeliği” suçlaması ile yargılandığı davanın 8. Duruşması duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan kimse katılmazken, avukatları hazır bulundu. Sultanbeyli Emniyet Amirliğince araştırılması için dijital materyallerin dökümanlarının gelemediği görülürken, sanıkların avukatı dijital materyallerin beklenmesi talebinde bulundu.

İddia makamına söz alarak, dijital materyallerin gelmesinin beklenmesini istedi.

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyadaki eksik hususların giderilmesi, Sultanbeyli polis Amirliğinden istenen dijital materyal raporların beklemesine karar vererek duruşmayı 14 Mayıs tarihine erteledi.