BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Çok sayıda gazetecinin basın kartı iptal edildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, çok sayıda gazetecinin basın kartını iptal etti. Basın kartı iptal edilenler arasında Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da var. BirGün gazetesi de yaptığı açıklamada çok sayıda çalışanının basın kartlarının iptal edildiğini duyurdu.

Basın Kartları Komisyonu’nun Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanmasının ardından yenileme başvurusu yapan ve bekletilen çok sayıda gazetecinin basın kartları iptal edildi. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve Evrensel Gazetesi’nden de çok sayıda kişinin basın kartlarının iptal edildiği öğrenildi. Gazeteciler, basın kartlarının iptal edildiğini Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın internet sitesinde sorgulama yaparak öğrendi.

BİRGÜN GAZETESİ ÇALIŞANLARININ DA KARTI İPTAL EDİLDİ

Evrensel gazetesinin çalışanlarının basın kartının iptal edilmesinin ardından BirGün gazetesi çalışanlarının da basın kartları iptal edildi.

Basın Kartları Komisyonu’nun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlanmasından sonra uzun zamandır yenileme başvurusu yapmış olan gazetecilere “bekleniyor” denilen ve uzun tutulan ‘değişiklik çalışması’ sürecinin sonunda BirGün ve Evrensel’in sarı basın kartları iptal edildi.

BirGün gazetesinden yapılan açıklamaya göre; gazeteye herhangi bir şekilde ‘basın kartı değişiklik çalışması’ boyunca sürecin neden bu kadar uzadığına dair bilgilendirme yapılmadığı ve çalışan, yazar ve yöneticilerin basın kartlarının iptal edildiği ifade edildi. Basın kartlarının iptali hakkında resmi bildirim henüz gerçekleşmedi.

KARTI İPTAL EDİLENLER

Şimdiye kadar Evrensel gazetesinden sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonu’nda görev yapmış olan Sultan Özer, sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan, Haber Editörü Vural Nasuhbeyoğlu, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı, Sayfa Editörü İskender Bayhan, Haber Redaktörü Şükrü Taş, Foto Muhabiri Sevil Atar ve muhabirler Şerif Karataş, Derya Dursun, Ercüment Akdeniz, Elif Ekin Saltık, Elif Görgü, Emine Uyar, Mehmet Özer, Özer Akdemir’le yazar Erol Aral’ın basın kartları iptal edildi.

Basın kartları iptal edilen BirGün çalışanları ise şöyle: Yayın Koordinatörleri Yaşar Aydın ve İbrahim Varlı, Ek Yayınlar Sorumlusu Berkant Gültekin, yazar Doğan Tılıç ve muhabir Oktay Evsen.

TGS: “YÜZLERCE GAZETECİNİN KARTI İPTAL EDİLDİ”

Basın kartlarının iptal edilmesine ilişkin Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan yazılı bir açıklama yapıldı. TGS’den yapılan açıklamada, “2019 yılında sarı basın kartı turkuaz rengine çevrildi ve tüm kartların yenilenmesi için başvuru yapılması istendi. Aradan geçen bir yıl içinde yüzlerce gazetecinin kartı yenilenmedi. İncelemede olduğu, yenileneceği ifade edildi. Bu uzun sürenin ardından eski kartlarını hala kullanabilen gazetecilerin basın kartlarının ise Perşembe günü itibariyle iptal edildiğini öğrendik. Kartların neden iptal edildiğine ilişkin hiçbir açıklama yapılmadığı gibi gazetecilerin telefonlarına da yanıt verilmedi. Şu anda yüzlerce gazetecinin basın kartı iptal edildi. Kartı iptal edilen gazeteciler arasında sürekli basın kartı taşıyanlardan meslek örgütü temsilcilerine, yerel medya çalışanlarına kadar yüzlerce gazeteci var. Özellikle Ankara’da basın kartı iptal edilenler Meclise, Bakanlıklara giremez, siyasi parti temsilcilerini takip edemez hale geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığını bir an önce bu konuya açıklık getirmek zorundadır. Yıllardır bu kartı taşıyan gazetecilere kartlarının neden yenilenmediğini, iptal edilme gerekçelerini kamuoyuna açıklamak zorundadır” denildi.

IPI’DEN KARARA TEPKİ

Uluslararası Basın Enstitüsü de (IPI) basın kartlarını iptal edilmesini kınadı. IPI açıklamasında, “Gazete, Baş Editör Fatih Polat da dahil olmak üzere gazetecilerinden en az 17’sinin basın kartlarını açıklama yapmadan iptal edildiğini söyledi. IPI, bu gelişmeyi hükümetin Evrensel gazetesini eleştirel gazeteciliği için hedef almasının bir parçası olarak görüyor ve yetkilileri kararı derhal iptal etmeye ve derhal bir açıklama yapmaya çağırıyor” denildi.

IPI Türkiye Program Müdürü Oliver Money-Kyrle ise basın kartlarının iptal edilmesine ilişkin olarak, “Bu, bağımsız gazetecilik ve eleştirel medyaya bir başka sert saldırıdır. Evrensel, Türkiye’de bağımsız gazeteciliğe adanmış son gazetelerden biri olmayı hedefliyor. Türk makamlarını bu kararları derhal geri almaya çağırıyoruz” dedi.

dokuz8HABER’i takip edin

Video