BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet davasında cezası onanan gazeteciler: Başımız dik cezaevine gireceğiz

Cumhuriyet gazetesi davasında kendilerine verilen hapis cezaları istinaf tarafından onaylanan sekiz gazeteci yaptıkları açıklamayla “Ülkede korku iklimi yaratmak için bizleri cezaevine attıklarını artık herkes biliyor. Başımız dik tekrar cezaevine gireceğiz” dedi.

Cumhuriyet gazetesi davasında aldıkları cezalar istinaf mahkemesince onanan eski yazar ve yöneticiler İstanbul Barosu’nda açıklama yaptı. Avukat Fikret İlkiz, onanan cezaların infazının durdurulması için İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunacaklarını söyledi.
İstinaf mahkemesi 5 yılın altında ceza alan Musa Kart, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör ve Emre İper’in cezalarını onamıştı. Bu karara göre gazetenin eski çalışanlarından 8 gazeteci cezaevine girecek.

İstanbul Taksim’de bulunan İstanbul Barosu’nda yapılan basın toplantısına Bülent Utku ve Kadri Gürsel katılmazken Musa Kart, Güray Öz, Hakan Kara, Emre İper, Önder Çelik, Mustafa Kemal Güngör, avukatları Duygu Yarsuvat, Bahri Belen, Fikret İlkiz, Tora Pekin, Abbas Yalçın, cezası 5 yılın üstünde olan Yargıtay’a başvuran Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin ve Orhan Erinç katıldı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Sınır Tanımayan Gazeteciler İnisiyatifi (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Barış Atay da açıklamada hazır bulundu.

“MAHKEMENİN İNFAZI DURDURMASI HUKUKUN GEREĞİDİR”

Cumhuriyet gazetesi avukatları, şu açıklamaları yaptı:

“Dosya, aldıkları ceza 5 yılın üstünde olan arkadaşlarımız için Yargıtay’a gitti. Belki de ve umarız ki Yargıtay bu hukuk dışı süreci sona erdirecek bir karar alacak ve mahkûmiyet kararını bozacak. Böylece cezası 5 yıldan çok olan 6 Cumhuriyet mensubu tekrar cezaevine girmeden bu iş bitmiş olacak. Ama yasanın ilgili maddesi (Ceza Muhakemesi Kanunu madde 286/2.a-b) 5 yılın altı ceza alanlar yönünden Yargıtay yolunu kapattığı için aynı dosyada, aynı eylemlerle, aynı suçlamayla yargılanan ve mahkûm edilenler cezaevine sokulmak isteniyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil ve kanun önünde eşitlik ilkesine açıkça aykırı. Nitekim hem Yargıtay Başkanı Sayın Cirit hem Adalet Bakanı Sayın Gül bu düzenlemenin mağduriyet yarattığını kabul eden açıklamalar yaptılar. Belki de önümüzdeki günlerde yasa düzeltilecek. Biz bugün çok açık hukuka aykırılığın göz önüne alınarak infazın durdurulmasını talep ettiğimiz dilekçeyi İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunacağız. Mahkemenin infazı durdurması hukukun gereğidir.”

“AİHM BAŞVURULARIMIZ İKİ YILI AŞKIN SÜREDİR ELE ALINMADI”

Avukatlar “Bu arada tutuklamaların haksızlığına ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi(AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığımız bireysel başvuruların iki yılı aşkın süredir ele alınmadığını hatırlatalım. AYM ya da AİHM, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni gözeten bir karar vermiş olsalardı, bugün burada olmayabilirdik” dedi.

“BAŞIMIZ DİK TEKRAR CEZAEVİNE GİRECEĞİZ”

Gazetenin eski karikatüristlerinden Musa Kart, “Her şeye rağmen tercihimin doğruluğundan kuşku duymadım. Ben bir özür bekliyorum” dedi ve ülkedeki korku iklimine dikkat çekti.

Kart, “Ülkede korku iklimi yaratmak için bizleri cezaevine attıklarını artık herkes biliyor. Arkadaşlarımın yerel mahkemede yaptıkları tarihi savunmalarla hakkımızdaki suçlamaları çürüttü. Evet ne yazık ki bu dönem duruşmasız, savunmasız olarak anılacak. Haksızlık yapmayalım duruşmasız, savunmasız yargılamak mizah değilse nedir? Bizler Cumhuriyet’e, demokrasiye, laikliğe, hukuk devletine, birlikte yaşam isteğine inanan insanlarız. Meslek haysiyetlerini her şeyin üstünde tutan arkadaşlarımızla birlikte başımız dik tekrar cezaevine gireceğiz. En başından beri yanımızda duran herkesi kucaklıyorum” diye konuştu.

“TOPLUMUN MUHALİF KESİMLERİNE GÖZDAĞI VERİLİYOR”

Cumhuriyet gazetesinin eski çalışanlarından avukat Mustafa Kemal Güngör ise bu davayı “Hukuku katleden bir dava” olarak nitelendirdi.
“Basına ve gazetecilere, toplumun diğer muhalif kesimlerine gözdağı veriliyor. Kimse yazmasın kimse eleştirmesin diyorlar. Bunlar yapılırsa da yargı hemen devreye giriyor. İddianame ve mahkeme kararına göre üye olmadan bilerek isteyerek terör örgütüne yardım etmişiz. Hem de 3 örgüte birden. Bu suçu nasıl işlemişiz? Bir bütün halinde Cumhuriyet’te çıkan haberlerle. Aslında bizi yargılayanlar, yargılatanlar da böyle bir suçu işlemediğimizi çok iyi biliyorlar. Ama garabete ve vahamete bakın ki yargılananlar, FETÖ gerçeğini 40 senedir anlatan, yöneticileri uyaran bizler olduk.”
Güngör, sözlerini “Bize içeride size dışarıda kolay gelsin. Hoşça kalın!” diyerek sonlandırdı.

dokuz8HABER’i takip edin

Video