Gazeteci Nurcan Yalçın hakkında, Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği ve ve gizli tanık beyanları gerekçe gösterilerek dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Rosa Kadın Derneği’ne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gazeteci Nurcan Yalçın hakkında, “örgüte üye olma” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı. Savcı, Yalçın hakkında Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği ve gizli tanık beyanlarına dayanarak hapis cezası istedi.

GİZLİ TANIK: GAZETECİ OLDUĞUNU BİLİYORUM

İddianamede, “ZS35SN58UV52PG10” isimli gizli tanığın 19 Haziran’da Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nde alınan teşhisli ifadesinde, Yalçın hakkındaki beyanlarına şu şekilde yer verildi: “Bu kişinin gazeteci olduğunu ve örgüt haberlerini örgüt lehine paylaşan bir ajansta çalıştığını biliyorum. Örgüte hizmet eden ve bu hizmetlerden dolayı devlet tarafından kapatılan KJA ve yine aynı amaca hizmet eden TJA ve Rosa Kadın Derneği adı altında örgüte hizmet eden kişilerdendir. Bu kişi KJA, TJA ve Rosa’da örgütün talimatlarını yerine getirir ve bu şekilde örgüte hizmet eder. Rosa isimli derneğin yürütmesinde yer aldığını ve üst düzey sorumlu olduğunu biliyorum. Örgüte müzahir basın, yayın kuruluşları üzerinden örgütün propagandasını bu şahıs yapmaktadır.”
İddianamede, gizli tanık beyanlarını kabul etmeyen Yalçın’ın ifadelerine yer verilerek, daha önce hiç çalışmadığı Jinnews Ajansı’na ait SGK’de kayıtlı bilgilerinin olduğu ileri sürüldü.

İSTENİLEN CEZA

Hazırlanan iddianamede, mevcut deliller, gizli tanık beyanları, Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Yalçın hakkında, “örgüte üye olma” ve örgüt propagandası yapma” suçlamasıyla 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi.