21 Ocak 2021, Perşembe

Gazetecilerin Kasım raporu: “6 gazeteci gözaltına alındı, 41 gazeteci hakim karşısına çıktı”

CHP 26. dönem milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, kasım ayında da gazetecilere yönelik baskıların sürdüğünü söyledi. Yarkadaş “Salgında hiçbir kamu kurumu sağlıklı bir hizmet veremezken, gazetecileri yargılayan hakim ve savcılar, mesailerine hiçbir koşulda ara vermiyor” dedi.

Yarkadaş: “Adliyeler, COVİD 19’a rağmen, gazetecileri yargılamaya ara vermiyor. Söz konusu gazetecilerin yargılanması olunca, salgın bile umursanmıyor.” Her ay düzenli olarak gazetecilere yönelik baskıları raporlaştıran ve kamuoyuna duyuran Barış Yarkadaş, “Salgında hiçbir kamu kurumu sağlıklı bir hizmet veremezken, gazetecileri yargılayan hakim ve savcılar, mesailerine hiçbir koşulda ara vermiyor” dedi.

Gazetecilerin Kasım ayında da hakim karşısına çıkmaktan kurtulamadığını belirten Yarkadaş, baskılara ilişkin olarak ise şu verileri paylaştı:

KASIM AYI BASKI TABLOSU

“2 gazeteci tutuklandı, 6 gazeteci gözaltına alındı, 41 gazeteci hakim karşısına çıktı.

4 gazeteciye 19 yıl 10 ay 17 gün hapis cezası verildi, 9 gazeteciye dava açıldı.

3 gazeteciye soruşturma açıldı,
2 TV kanalına para cezası verildi.
1 haber sitesi erişime engellendi.
1 gazeteye verilen ilan kesme cezası uygulamaya konuldu. Yüzlerce haber erişime engellendi.”

KASIM AYINDA GAZETECİLERE YÖNELİK YAŞANAN HAK İHLALLERİ

1 Kasım 2020:  Gazeteci Hakkı Boltan hakkında, katıldığı basın açıklamaları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

2 Kasım 2020: Diyarbakır’da 9 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınan gazeteci Abdurrahman Gök hakkında haber kaynaklarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, sosyal medya paylaşımları ve yaptığı haberler gerekçe gösterilerek yürütülen soruşturma sonucunda “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla dava açıldı.

3 Kasım 2020: Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katıldıkları için haklarında dava açılan ve daha sonra beraat eden Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin hakkında verilen beraat kararı istinaf tarafından bozuldu.

3 Kasım 2020: İktisatçı ve gazeteci Mustafa Sönmez hakkında, 2015 ve 2016 yıllarında yaptığı üç Twitter paylaşımı gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

4 Kasım 2020: Yeni Yaşam gazetesi çalışanı İbrahim Karakaş, hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

4 Kasım 2020: Cumhuriyet gazetesinde Ekim 2019’da yayımlanan “Boğazda manzaralı lüks müştemilat” başlıklı haber nedeniyle muhabir Hazal Ocak ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun hakkında iş insanı Mehmet Cengiz tarafından 1 milyon TL tazminat talebiyle açılan davanın görülmesine Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam edildi.

4 Kasım 2020: Kamuoyunda “FETÖ medya yapılanması davası” olarak anılan davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozulan gazeteciler Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin, Yetkin Yıldız ve bir dönem köşe yazarlığı yapmış olan müzisyen Atilla Taş’ın yeniden yargılaması İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

5 Kasım 2020:  İleri Haber’in eski Genel Yayın Yönetmeni Onur Emre Yağan, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

5 Kasım 2020: Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Ali Sönmez Kayar’ın Çağlayan’da bulunan İstanbul 32’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması görüldü.

5 Kasım 2020: Gazeteci Rüstem Batum hakkında 2016 ve 2018 yıllarında yaptığı 20 Twitter paylaşımı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarıyla açılan davanın 3. duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

6 Kasım 2020: Hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi çalışanı İbrahim Karakaş tutuklandı.

6 Kasım 2020: Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan’ın 2018 tarihli altı sosyal medya paylaşımı nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davanın ikinci duruşmasında Demirhan ve avukatı hazır bulundu. Duruşma sonunda hükmünü açıklayan mahkeme, savcının mütalaası doğrultusunda karar vererek Demirhan’a “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verdi.

9 Kasım 2020: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 11 Haziran’da gözaltına alınıp tutuklanan Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile ona ordu içerisinden bilgi sağladığı iddia edilen astsubay Erdal Baran ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Zeki Dükel’in yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

9 Kasım 2020: Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Tele1’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programında sunucunun kullandığı ifadeler ve Halk TV’de yayınlanan “Gündem Özel” programında yayın konuğu Veysi Dündar’ın ifadelerini gerekçe göstererek her iki kanala idari para cezası verdi.

9 Kasım 2020: Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alınıp 18 Aralık 2019 tarihinde tutuklanan gazeteci Aziz Oruç’un üçüncü duruşması Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

9 Kasım 2020: Gazeteci Cihan Ölmez, sabah saatlerinde evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

10 Kasım 2020: İzmir’de Hilton Oteli’nin depremzedelere açılacağının açıklanmasının ardından otele giden Gazeteci Muhabiri Kenan Yeşil, güvenlik görevlileri tarafından otelde gözetim altına alındı.

10 Kasım 2020: Gazeteci Ayten Akgün’ün Twitter’da paylaştığı “Halfeti’de işkence” başlıklı haber nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine başlandı. Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Akgün için ceza talep etti.

10 Kasım 2020: Nusaybin’de aralarında 2. Hudut Tabur Komutanı Binbaşı’nın olduğu dokuz kişinin ‘göçmen kaçakçılığı’ ve ‘rüşvet’ suçlamasıyla tutuklanmasını haberleştiren gazeteci Ahmet Kanbal’a soruşturma açıldı.

10 Kasım 2020: Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil hakkında 10 Kasım 2017’de katıldığı Halk TV’de yayımlanan “Halk Arenası” adlı programdaki sözleri nedeniyle “Askeri Ceza Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması tarihinde görüldü. Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın şikâyetiyle açılan davada Özdil’e 5 ay hapis cezası verdi.

10 Kasım 2020: Gazeteciler Canan Coşkun, Can Uğur ve Ali Açar’ın Berkin Elvan soruşturması haberleri nedeniyle “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandıkları davanın ikinci duruşması tarihinde İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

13 Kasım 2020: Yazar Erol Mütercimler’in bir televizyon programı sırasında imam hatip okulu mezunları hakkında söylediği sözler nedeniyle “Halkın bir kesimini sosyal sınıf din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması  görüldü.

16 Kasım 2020: Cumhuriyet gazetesine yapılan haberler nedeniyle verilen 28 günlük ilan kesme cezası uygulamaya kondu.

16 Kasım 2020: KESK’e bağlı Haber- Sen 5 No’lu Şube Başkanlığı yazılı açıklama yaparak, İstanbul’da TRT bünyesinde çalışan 8 montajcının “gerekçe gösterilmeden sürgün edildiğini” duyurdu.

17 Kasım 2020: Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Temsilcisi ve Sol Haber Portalı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Güç hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatının şikâyetiyle “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması görüldü.

17 Kasım 2020: Gazeteci Oktay Candemir, Van’da 6 Mayıs 2019’da yapılan bir basın açıklaması sırasında gözaltına alınmalarının ardından “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamalarıyla açılan davanın duruşması  görüldü.

19 Kasım 2020: – Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından belediye binası önünde gerçekleşen protestoları takip ettikleri sırada gözaltına alınan beş gazeteci hakkında dava açıldı.

19 Kasım 2020: BirGün Gazetesi Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Koç ile birlikte, İnternet Sitesi Eski Sorumlu Müdürü Mustafa Kömüş ve Gazetenin İmtiyaz Sahibi İbrahim Aydın hakkında Berat Albayrak’ın şikayeti üzerine “Ekşi Sözlük’teki Berat Albayrak-Özge Ulusoy başlığı kaldırıldı” haberi gerekçesiyle “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla açılan davanın dördüncü duruşması görüldü.

19 Kasım 2020: Gazeteci-Yazar Faik Bulut hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesinde yürüttüğü faaliyetler gerekçe gösterilerek “örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

19 Kasım 2020: Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün jandarma ile yaşadığı tartışmanın videosunu yayımladığı için hakim karşısına çıktı.

20 Kasım 2020: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, JinNews’in internet sitesi “jinnews11.xyz” adresini erişime engelledi. Son engellenmeyle ajansın internet sitesi kurulduğu günden bu yana 13. kez engellenmiş oldu.

20 Kasım 2020: JinNews Kürtçe servisi editörü ve Kürt PEN yöneticisi yazar Roza Metina, Diyarbakır’daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı.

20 Kasım 2020: Yazar Mahmut Alınak hakkında, “Mehmet Tunç ve Bêkes” adlı kitabında yer alan ifadeler gerekçesiyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Alınak, dava kapsamında 20 Kasım 2020 tarihinde Kars Adliyesi’ne giderek SEGBİS aracılığıyla İstanbul Asliye Ceza Mahkemesine ifade verdi.

21 Kasım 2020: Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel hakkında, Yeni Şafak gazetesinin sahibi Nuri Albayrak’ın şikâyetiyle açılan “hakaret” davasından beraat ettiği hâlde aynı yazı nedeniyle yeni bir soruşturma açıldı.

23 Kasım 2020: Eski Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu, “Gülen’i bitirme kararı 2004 MGK’da alındı” haberi nedeniyle 17 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kapatılan gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şevki Çoban ise beraat etti.

23 Kasım 2020: Gazeteci Melis Alphan’a 2015 Diyarbakır’da düzenlenen Nevruz Bayramı’nda paylaştığı fotoğrafı nedeniyle “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

24 Kasım 2020:  Mezopotamya Ajansı muhabiri Dindar Karataş, Van İpekyolu’ndaki evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

24 Kasım 2020: Gazeteciler Selman Keleş ve Arif Aslan’ın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada Aslan’ın dosyasının ayrılmasının ardından Keleş’in yargılanmasına Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

24 Kasım 2020: Gazeteci Kenan Kırkaya’nın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın 11. duruşması Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

24 Kasım 2020: Yazar ve aktivist Temel Demirer’in 2017 yılında yaptığı bir konuşmadaki ifadeleri gerekçesiyle “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine Anadolu 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Demirer ve iki avukatı duruşmada hazır bulundu.

25 Kasım 2020: Gazeteciler Sibel Hürtaş ve Hayri Demir’in, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin haber ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” (TCK 216) ve “terör örgütü propagandası yapmak” (TMK 7) suçlamalarıyla yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

26 Kasım 2020: İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gazeteciler Davut Uçar ve Kesire Önel gözaltına alındı.

26 Kasım 2020:  Van’da önceki gün gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Dindar Karataş, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

26 Kasım 2020: Gazeteci Kibriye Evren’in “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 11. duruşması  Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

26 Kasım 2020: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kürtçe gazete Azadiya Welat’ın eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban’a, gazetedeki haberler gerekçe gösterilerek “zincirleme örgüt propagandası” suçundan verilen 5 yıllık hapis cezasının istinaf mahkemesince bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına tarihinde başlandı.

27 Kasım 2020: Mezopotamya Ajansı muhabiri Hakan Yalçın, evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

27 Kasım 2020: Erişim Sağlayıcıları Birliği, “5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” kapsamında,  Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından T24’te yer alan 230 habere erişim engeli getirdi.

27 Kasım 2020: Gazeteci Alican Uludağ hakkında dava açıldı.

Son Haberler

Bağdat’ta intihar saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Irak'ın başkenti Bağdat'ın merkezinde intihar saldırısı meydana geldi. Ölü ve yaralı sayısı konusunda çelişkili bilgiler geliyor. Irak hükümetine bağlı Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı...

ABD Konsolosluğu Joe Biden’ın Barzani ile çekilmiş fotoğrafını paylaştı

ABD Erbil Başkonsolosluğu, Kürt lider Mesut Barzani ile Joe Biden arasında geçmişte çekilmiş olan bir fotoğrafı paylaştı. Böylece Biden, Obama dönemindeki başkan yardımcılığı görevi dolayısıyla...

TÜİK: Tüketici güven endeksi 83.3’e yükseldi

TÜİK verilerine göre, tüketici güven endeksi ocakta aylık bazda yüzde 4 artarak 83.3 değerine yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin tüketici güven endeksini...

İran’dan ABD’ye ilk mesaj: Trump’ın politikalarını tekrar etmeyin

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin ederek göreve başlamasının ardından Washington'daki yeni yönetime, Donald Trump yönetiminin politikalarını tekrar etmemesi çağrısında bulundu. İran'dan...

Çok Okunanlar

Sarıgül hakkında haciz kararı: ‘Yakalama kararı’ çıkarıldı

İstanbul 19. İcra Hukuk Mahkemesi Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül'ün aracı hakkında ‘yakalama kararı’ çıkardı. Türkiye Değişim Partisi...

Trump, Biden için Oval Ofis’e bir not bıraktı

ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump, geleneğe uyarak Biden için Oval Ofis'teki masaya bir not bıraktı. Mektubun içeriğine ilişkin herhangi...

Ümitcan Uygun’un abisinden ölüm tehdidi: “Aleyna’nın ölümünü Müge Anlı’ya yaşatacağım!”

Aleyna Çakır'ın ölümünde baş şüpheli olan Ümitcan Uygun'un uyuşturucu nedeniyle tutuklanmasının ardından Uygun'un abisi ölüm tehditleri savurdu. Aleyna Çakır'ın ölümüne...

Uykusuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki yeni sarayını kapağına taşıdı

Mizah dergisi Uykusuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazlık ve kışlık saraylarını yeni sayısında kapağına taşıdı. Haftalık mizah ve karikatür dergisi Uykusuz, yeni...

Bilim Kurulu toplanıyor; sıkı tedbirlerin esnetilmesi gündemde

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında saat 17:00’de video konferans yöntemiyle toplanacak. Toplantının ardından yazılı açıklama yapılacağı...

Kastamonu’da öldü diye morga kaldırılan işçi tekrar canlandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde fabrikanın tesisatını yaparken, elektrik akımına kapılarak öldü diye morga kaldırılan işçi canlandı. Tekrar müdahale edilen işçi...

10 ilde yapılan ev baskınlarında 20 kişi gözaltına alındı

Balıkesir merkezli 10 ilde yapılan ev baskınlarında 20 kişi "örgütün finans faaliyetlerinde bulunup cezaevi yapılanmasında yer aldıkları" iddiasıyla gözaltına...

Selçuk Özdağ’a saldıran kişi “3. Abdülhamit Erdoğan’ı indireceğiz”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ Halk TV’de yayınlanan Kayda Geçsin programının konuğu oldu. Önemli açıklamalarda bulunan Özdağ kendisine...

AKP’nin Demirtaş önerisi Erdoğan’ı kızdırdı

AKP'nin MKYK toplantısında 6-8 Ekim olayları hakkında Batı kamuoyunun bilgilendirilmesi teklif edildi. MKYK toplantısında sunulan teklifi kesin bir dille reddeden...

Normalleşmenin ikinci aşamasına geçildi: Nerelere açılıyor?

Türkiye koronavirüs tedbirlerini adım adım gevşettiği normalleşme döneminde ikinci aşamaya geçti. Peki bugünden itibaren açılacak olan yerler nereler? Normalleşmenin ikinci...

Gözden Kaçmasın