Gazeteciler Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin, Yetkin Yıldız ve bir dönem köşe yazarlığı yapmış olan müzisyen Atilla Taş’ın yeniden yargılanacağı davanın ilk duruşması bugün İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Gazeteciler Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Cemal Azmi Kalyoncu, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Ünal Tanık, Yakup Çetin, Yetkin Yıldız ve bir dönem köşe yazarlığı yapmış olan müzisyen Atilla Taş’ın yeniden yargılanacağı davanın ilk duruşması bugün İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Mahkeme, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasına karar vererek sanıkların beyanlarını aldı.
Fuat Avni’nin tweetlerini haber yaptıkları gerekçesiyle Yargıtay’ın bozma kararı sonrası tekrar mahkeme karşısına çıkan Ünal Tanık duruşmada, “Fuat Avni tweetlerine internet sitemde yer verdiğim yönünde suçlama vardı. Bu yazılara farklı yayın organları da yer verdi. Bir kısmı hakkında işlem yapılmadı, bir kısmına da heyetiniz tarafından yapılan yargılama sonunda beraat kararı verildi” dedi. Ardından Ünal Tanık beraatini talep etti sonrasında ise Tanık’ın avukatı müvekkiline uygulanan adli kontrol tedbirinin de kaldırılmasını istedi.

AHMET MEMİŞ: BEN SADECE GAZETECİLİK YAPTIM

Tanık’ın ardından söz alan Ahmet Memiş, “Fuat Avni haberlerini o dönem tüm gazeteler, televizyonlar, haber siteleri yazdı. Dizilerde espri konusu yapıldı. Tweetleri gazetecilik refleksi ile haberleştirdik. O dönem Fuat Avni tweetlerini paylaşmayan yoktu. Eğer bu suç değilse ben de beraat etmeliyim. Dosyam incelendiğinde hiçbir cemaat ve örgütle bağlantımın olmadığı açıkça anlaşılıyor. 17/25 Aralık sonrasında onu eleştirdiğim bir haber yaptığım için Fethullah Gülen bana dava açmıştı. ByLock üyeliğim de yok. Ben sadece gazetecilik yaptım. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

YETKİN YILDIZ: HİÇBİR ÖRGÜTLE VEYA CEMAATLE İLİŞKİM YOK

Memiş’in ardından konuşan Yetkin Yıldız, “Ben sadece işimi yaptım. Hiçbir örgütle veya cemaatle ilişkim yok. Fuat Avni yüz bin küsür tweet atmış. Eğer propaganda yapıyor olsaydık 400’ünü değil yüz binini haber yapardık. Fuat Avni haberleriyle ilgili Yeni Şafak, Sözcü, Hürriyet’e dava açılmadı. BirGün, T24 ve Diken’e açıldı, onlar da beraatle sonuçlandı. Bu konuda adaletin çifte standardı var” dedi.

“HUKUKİ OLARAK AĞIR MAĞDURİYETE YOL AÇMIŞ BİR YARGILAMA VAR”

Yetkin Yıldız’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise, “Dosyadaki sanıkların hiçbirinin birlikte hareket ettiklerini ispatlar delil yok. Hukuki olarak ağır mahrumiyete yol açmış bir yargılama var. Beraat ve adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“FETÖ’CÜ DEĞİLİM, TAZMİNATIMIN DERDİNDEYDİM”

Cemal Azmi Kalyoncu da Ahmet Memiş ifade ettiği gibi “Ben sadece gazetecilik yaptım” diyerek beraat talebinde bulundu. Ardından konuşan Ali Akkuş, “Kesinlikle FETÖ’cü değilim. Ben Fuat Avni hesabını takip bile etmezdim. Zaman gazetesinde gerçekten yetkili biri olsaydım kayyum atandıktan sonra açılan gazetede etkili bir rol oynardım. Ama yeni açılan gazetede çalışmadım. Sosyal medyada örgütün organize saldırılarına maruz kaldım. Ben bu süreçte tazminatımı almaya çalışıyordum. Bunun derdindeydim. FETÖ’cü değilim. Beraatimi talep ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ATİLLA TAŞ: YARGIYA NASIL GÜVENEBİLİRİM?

Gökçe Fırat Çulhaoğlu avukatlarının bu duruşmaya katılmadığını, esasa ilişkin savunmasını avukatlarının katıldığı bir duruşmada yapmak istediğini ifade etti. Çulhaoğlu’dan sonra konuşan Atilla Taş, “Cumhurbaşkanına hakaretten bir kere dava açıldı onda da beraat ettim. Bizi tahliye eden bir heyeti görevden alırlarsa, yerine başka heyet atanırsa, yargıya nasıl güvenebilirim? Öyle bir karar verin ki, bize hakimler varmış dedirtin. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

DAVA 31 MART 2021’E ERTELENDİ

Son olarak Atilla Taş’ın avukatı Sevgi Kalan müvekkiline uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını ve ayrıntılı savunma hazırlamak için süre talep etti. Savcı, sanıklara uygulanan adli kontrollerin kaldırılması hususunda takdir mahkemenindir dedi. Duruşmaya ara verildi. Yargıtay’ın bozma kararına uyan mahkeme, sanıklar hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması taleplerini reddetti. Atilla Taş’ın yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması talebi de reddedildi. Dava 31 Mart 2021 saat 09.30’a ertelendi.