IPI: Basın İlan Kurumu’nun BirGün’e verdiği ceza kalktı

Uluslararası Basın kurumları Evrensel ve BirGün gazetelerine verilen ilan yasaklarını görüşmek üzere 6 Şubat’ta Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran ile görümüştü.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) temsilcilerinden oluşan bir heyet, Evrensel, Cumhuriyet, Birgün ve daha birçok gazeteye kamu ilanlarında uygulanan ilan durdurma cezasının kaldırılması için çağrı yapmıştı.

IPI TWİTTER HESABINDAN DUYURDU

Bu görüşmelerin ardından IPI’nın twitter hesabından yapılan açıklamada Birgün Gazetesi’ne verilen ilan durdurma cezasının kaldırıldığı belirtildi. IPI’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

#Türkiye @basinilankurumu’nun @BirGun_Gazetesi’ne uyguladığı ilan cezası bugün itibariyle kalktı ancak IPI, @evrenselgzt’e uygulanan cezanın da bir an önce kaldırılmasını talep ediyor.nCeza 6 ayı geçerse, gazetenin yayın hayatı ciddi risk altına girecek. #FreeTurkeyJournalists

EVRENSEL’İN CEZASI KALKMADI

IPI’nin bu tweetini alıntılayan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, “Komşu gazetemiz @BirGun_Gazetesi’ne geçmiş olsun. Darısı başımıza demek isterdim ama, BİK, bu kararla ‘Bakın kimseye özel kastımız yok’ havasıyla Evrensel’in ilan hakkının iptalinde ısrarcı olabilir. Yaklaşımı bunu gösteriyor. Çünkü Evrensel’in hiçbir eksiği yok. Umarım yanılırım” dedi.