Kasım ayında gazetecilere yönelik açılmış davalar devam etti. Gazeteci Hüsnü Mahalli’nin yargılandığı davada Mahalli’ye 4 yıl 2 ay hapis cezası çıkarken çevirmen Sebla Küçük ise yargılandığı davadan beraat etti.

Kasım ayı yoğunluklu olarak gazetecilere ve ifade özgürlüğünü kullanan vatandaşlara yönelik açılan davalarla geçti. Bu davalardan öne çıkanlardan biri Barış imzacısı akademisyenlerin yargılandığı davaydı. Üç akademisyene 1 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. İkisi için hükmün açıklanması geri bırakıldı, istemeyen biri için ise iki yıl denetim kararı verildi.
‘Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili İngilizce kaynaklardan çevirdiği paylaşımları nedeniyle dava açılan çevirmen Sebla Küçük beraat etti.
Sefer Selvi’nin Binali Yıldırım ve oğlu Erkan Yıldırım’ı çizdiği Paradise Papers belgeleri karikatürü için Evrensel Gazetesi’ne 10 bin TL ceza verildi.
Gazeteci Hüsnü Mahalli’ye “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret” iddialarıyla toplamda 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.