İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 46 gazetecinin “terör örgütü üyeliği ve yöneticiliği” iddiasıyla yargılandığı “KCK Basın Davası” bir kez daha ertelendi. 18. Duruşmada da karar çıkmadı ve sonraki duruşma 7 Temmuz’a ertelendi.

Dosyada sanık olarak yargılanan SAMER Koordinatörü Yüksel Genç ile Gazeteci Hüseyin Deniz ve avukatların hazır bulunduğu duruşmada, geçen duruşma SEGBİS ile savunması alınmayan Yüksel Genç savunma yaptı.
Evrensel’in haberine göre Aynı dosyadan ikinci kez yargılandığını belirten Genç, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyasını da hatırlatarak “Bu dosya ile birleştirilen dosyanın iddianamesinde ben KCK dosyasından tutukluyken delil olarak teknik ve fiziki takip yapıldığı yazılmıştı. Dosyada Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eş başkanlığı yapmam suç olarak sayılıyor. DTK devlet tarafından tanınan, çalışmalarını yasal zeminde sürdüren bir platformdur, hakkında herhangi bir mahkumiyet yoktur” dedi. Genç, suçlamaları kabul etmediğini belirtti.
Gazeteci Hüseyin Deniz ise savunma yapmadı. Daha sonra Çağdaş Ulus’un Avukatı Mehtap Acar Ulus söz aldı. Ulus, Çağdaş Ulus’un aynı zamanda eşi olduğunu söyleyerek, “5 yıl geçti, bizim çocuğumuz oldu ama Çağdaş daha yargılanıyor. Beraatını talep ediyorum” dedi. Avukat Özcan Kılıç ise soruşturma kapsamında olan ancak daha sonra MİT mensubunu olduğu için dosyası ayrıla Mustafa Özer isimli kişinin mahkemeye çağrılarak dinlenmesini talep etti.
Yüksel Genç’in duruşmalarda vareste tutulmasını talep eden Kılıç, dosyada DTK faaliyetlerinin suç gibi gösterildiğini belirterek DTK’nin ‘yasa dışı’ olup olmadığının sorulmasını talep etti.
Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, talepleri reddederek bir sonraki duruşmanın 7 Temmuz 2020, saat 10.00’da görülmesine karar veridi.