30 Kasım 2020, Pazartesi

Press In Arrest: Eylül ayında en az 64 gazeteci yargılandı

Press In Arrest raporuna göre eylül ayında; en az 7 ilde görülen 38 basın davasında, 20’si kadın en az 64 gazeteci yargılandı. Gazeteciler hakkında, 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve en az 376 yıl 11 aydan 970 yıl 10 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Press In Arrest Eylül 2020 Basın Özgürlüğü Raporu yayınlandı.

64 GAZETECİ YARGILANDI

Ropora göre eylül ayında; en az 7 ilde görülen 38 basın davasında, 20’si kadın en az 64 gazeteci yargılandı.

(İsmail Yıldız, Erdal Güven, Semin Sezerer, Selman Keleş, Arif Aslan, Uğur Koç, Mustafa Kömüş, Aydın Keser, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Erk Acarer, Ferhat Çelik, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Zana Bilir Kaya, Eren Keskin, İnan Kızılkaya, Engin Korkmaz, Pınar Gayıp, Semiha Şahin, Onur Emre Yağan, Müyesser Yıldız, Pelin Ünker, Ahmet Sever, Hakan Dirik, Gülsün Altan, Kadır Cesur, Koçali Özipek, Nahide Aslan, Serdar Altan, Sibel Eren, Mustafa Gökkılınç, İdris Sayılgan, Arafat Dayan, Hayri Demir, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu, Canan Coşkun, Can Uğur, Ali Açar, Aziz Oruç, Ferhat Parlak, Can Dündar, Hüseyin Aykol, Sabiha Temizkan, Reyhan Çapan, Havva Cuştan, isminaz Temel, Çiğdem Toker, Fatih Portakal, Zehra Özdilek, İnan Ketenciler, Derya Okatan, Ersin Çaksu, Olgun Matur, Kenan Baş, Cihat Ünal, Osman Yakut, Özkan Mayda, Ömer Özdemir, Serhat Şeftali, Hasan Yavaşlar, Ali Orhan, Durket Süren.)

7 GAZETECİ TUTUKLU OLARAK HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

7 gazeteci (İsmail Yıldız (Rawin Sterk), Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Müyesser Yıldız, Mustafa Gökkılıç, Aziz Oruç) tutuklu olarak hakim karşısına çıktı. Bunlardan ikisi kadın gazeteciydi.

Gazeteci Müyesser Yıldız, hakkında açılan bir başka soruşturma kapsamında, iddianamenin yazılmasını yaklaşık üç aydır tutuklu olarak beklerken; bir başka dava kapsamında yargılandı.

Gazeteciler İsmail Yıldız (bilinen adıyla Rawin Sterk), Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve Mümtazer Türköne tutuklu olarak yargılandıkları hapishaneden tahliye edildi.

Mustafa Gökkılıç ve Aziz Oruç’un ise bu ay görülen duruşmalarında tutukluluk hallerinin devam etmesine karar verildi.

GAZETECİLERE 7 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 970 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Yargılanan gazetecilere 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 970 yıl 10 aya kadar hapis cezası istendi.

Gazeteciler; haklarında 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve en az 376 yıl 11 aydan 970 yıl 10 aya kadar hapis cezası talep edilen davalarda yargılandı.

3 gazeteci hakkında açılan tazminat davalarında, davacılar, gazetecilerden toplamda 340 bin TL manevi tazminat talep etti.

6 GAZETECİ BİRDEN FAZLA DAVADA YARGILANDI

Gazeteciler Ahmet Sever ve İnan Kızılkaya hakkında açılan üç ayrı davada; gazeteciler Can Dündar, Aziz Oruç, Erk Acarer ve Zana Bilir Kaya hakkında açılan iki ayrı davada yargılandı.

13 DAVAYA İLK KEZ SAVCILAR KATILDI

Gazetecilerin yargılandığı 38 davadan 21’i ağır ceza mahkemesinde, 13’ü asliye ceza mahkemesinde, 3’ü ise asliye hukuk mahkemesinde görüldü.

10 GAZETECİ BU AY İLK KEZ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Eylül ayında; üç gazetecinin (İsmail Yıldız (Rawin Sterk), Fatih Portakal, İnan Ketenciler) yargılandığı üç davada ilk duruşma görüldü.

6 gazeteci (Erdal Güven, Semin Sezerer, Onur Emre Yağan, Ali Açar, Can Uğur, Canan Coşkun) ise Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler nedeniyle, görülmeden ertelenen duruşmaların ardından ilk kez hakim karşısına çıktı.

YARGILAMALARIN ALENİYETİ 10 KEZ İHLAL EDİLDİ

Koronavirüs pandemisi, gazeteci yargılamalarını da etkiledi. 13 gazetecinin yargılandığı 9 davada, gözlemciler; hakimler tarafından “Koronavirüs salgını” gerekçe gösterilerek duruşma salonuna alınmadı. Duruşmalara sadece yargılanan gazeteciler ve avukatları alındı.

Gazeteci Mustafa Gökkılıç’ın yargılandığı ve kamuoyunda “’MİT Kumpası’ Davası” olarak bilinen davada, mahkeme, ilk duruşmada, yargılamanın; “kamu güvenliği ve milli güvenliği tehlikeye düşürecek hususların ortaya çıkabileceği” iddiasıyla kapalı olarak yürütülmesine karar vermişti. Karar, Eylül ayında görülen ikinci duruşmada da uygulandı.
Böylece 14 gazetecinin yargılandığı 10 dava, kamunun gözetiminden uzak yürütüldü.

5 DURUŞMA GÜVENLİK GÖZETİMİNDE GÖRÜLDÜ

5 gazetecinin yargılandığı 5 davanın, Eylül ayında görülen duruşması; polis veya özel güvenlik görevlilerinin gözetiminde görüldü.

Gazeteci İdris Sayılğan’ın; “zincirleme şekilde; basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Bir polis memuru, duruşma boyunca mahkeme salonundaydı.

Gazeteci Hayri Demir’in; “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propaganda yapmak” iddiasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşmasında, hakim; koronavirüs pandemisini gerekçe göstererek hiçbir gözlemciyi duruşma salonuna almadı. Beşi sivil, altı polis duruşma öncesinde ve duruşmanın sonlanmasına kadar duruşma salonunun kapısında bekledi.

Gazeteci Ferhat Parlak’ın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması üç sivil polis tarafından takip edildi.

Gazeteci Durket Süren’in, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması da iki sivil polis tarafından izlendi.

Gazeteci Fatih Portakal’ın, “bir bankanın itibarını kırmak, şöhretine ya da servetine karar vermek” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması öncesinde, mahkeme salonunun önüne özel güvenlik görevlileri çağrıldı. Hakim, duruşmayı; sadece dört gazetecinin/gözlemcinin takip etmesine izin verdi. Ancak, özel güvenlik görevlisi duruşma boyunca salondaydı.

2 GAZETECİ SEGBİS İLE SAVUNMA YAPTI

Tutuklu olarak yargılanan gazeteciler İsmail Yıldız (Rawin Sterk) ve Aziz Oruç, yargılandıkları duruşmalara, bulundukları hapishaneden SEGBİS üzerinden katıldı. Sistem; özellikle gazetecilerin özgürlükleri ile ilgili önemli kararların verileceği duruşmalarda “yüz yüze yargılama ilkesinin” zedelenmesine yol açtığı için eleştiriliyor. Örneğin, Aziz Oruç, yargılandığı bir davanın duruşmasında, savunmasını; bulunduğu hapishaneden SEGBİS aracılığı ile yapmak zorunda kaldı ve mahkeme Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi.

EN AZ 13 DAVADA HEYET DEĞİŞTİ

Gazetecilerin yargılandığı 38 davadan en az 13’ünde, mahkeme heyetinin, bir önceki duruşmayı gören heyete göre değiştiği gözlemlendi. Davalarda daha çok, üye hakimlerin değiştiği görüldü. İki davada da bir önceki duruşmaya göre duruşma savcısı değişti.

Tutuklu olarak yargılanan gazeteci Aziz Oruç’un duruşmasını gören mahkeme heyeti ise bir önceki mahkeme heyetine göre tamamen değişmişti. Oruç; tutuklu bulunduğu hapishaneden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığı ile katıldığı duruşmada, karşısında tamamen değişmiş bir heyet gördü. Heyet, Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi.

Raporun devamı için TIKLAYIN

 

Son Haberler

Mike Tyson yıllar sonra ringlere geri döndü

Yıllar sonra ringlere dönen eski ağır siklet boks şampiyonu Mike Tyson gösteri maçında genç şampiyon Roy Jones ile berabere kaldı. Efsane boksör Mike Tyson, yıllar...

İYİ Parti Muş İl Başkanı salgın nedeniyle hayatını kaybetti

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyi Parti Muş İl Başkanı Ramazan Aşık'ın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. İyi Parti Muş İl Başkanı Ramazan Aşık,...

Ceza yazan polise tehdit: Bu cezayı bozdururum

Bursa'nın İnegöl ilçesinde sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edip, polis ekiplerini, "Ben de boş adam değilim. Bu cezayı bozdururum" diyerek, tehdit eden kişiye 3 bin...

Irak’ta petrol rafinerisine saldırı

Irak'ın kuzeyinde düzenlenen roket saldırısı sonucu bir petrol rafinerisinde yangın çıktı. Irak'ın kuzeyinde bir petrol rafinerisine yapılan katyuşa saldırısı sonucu rafineride yangın çıktı. ÜSTLENEN OLMADI Irak’ın Selahaddin...

Çok Okunanlar

Singapur’da koronavirüs antikorlarına sahip bir bebek dünyaya geldi

Singapur'da koronavirüs antikorlarına sahip bir bebek dünyaya geldi. Singapurlu Celine Ng-Chan Mart ayında hamileyken koronavirüs oldu. Kasım ayı içinde doğum...

15 günde aynı aileden 4 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti

Mersin’in Tarsus ilçesinde koronavirüs tedavisi gören Şehriban Karabulut (45), Şehriban Karabulut'un annesi Fadime (67) ve kardeşleri Murat (37) ile...

Akar’dan CHP’li vekile tepki: Bu açıklamaların hesabını soracağız

CHP’li vekilin TSK'ya ilişkin sözleri ile ilgili bir açıklama da Milli Savunma Bakanı Akar'dan geldi. Akar açıklamasında 'Şahsi ihtiras...

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Ben inaktif aşı olmayı tercih ederim

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Hangi kan grubu olursa olsun, her ne kadar...

Diyarbakır’da 33 yaşındaki gazeteci Yılmaz Tarancı koronavirüsten yaşamını yitirdi

Diyarbakır'da, koronavirüs tedavisi gören 33 yaşındaki Gazeteci Yılmaz Tarancı yaşamını yitirdi. Diyarbakır'da, özel bir hastanenin medya sorumlusu olarak görev yapan...

Türkiye geneli 14 saatlik yasak sona erdi

Türkiye'de Covid-19 vaka ve ölüm sayılarının artmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan yeni tedbirler kapsamında uygulanan 14 saatlik sokağa...

İçişleri Bakanlığı’ndan hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına dair açıklama

İçişleri Bakanlığı tarafından hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik yapılan açıklamada "28 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den...

2020-KPSS ortaöğretim soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayılandı

ÖSYM, 2020 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim oturumunun temel soru kitapçığı ve cevap anahtarının yayınlandığını duyurdu. Ölçme Seçme ve...

MasterChef’te eski sosyal medya paylaşımları nedeniyle bir yarışmacı diskalifiye oldu

Acun Ilıcalı, Twitter'da geçmiş yıllarda Fenerbahçe, Aziz Yıldırım ve Ali Koç hakkında küfürlü tweetleri nedeniyle Masterchef yarışmacısı Uğur Yılmaz...

Avrasya Araştırma’nın son seçim anketi: Davutoğlu ve Babacan yükselişe geçti

Avrasya Araştırma Merkezi'nin son seçim anketine göre, Gelecek ve DEVA partilerinin oy oranlarında, önceki anketlere oranla yüzde 1-1,5'luk yükseliş...

Gözden Kaçmasın