CHP’li İlhan Taşcı’nın hazırladığı RTÜK’ün 2020 raporuna göre, yıl boyunca iktidara yakın medya kuruluşlarına 400 bin lira, muhalif yayın yapan medyaya ise 10 milyon lira ceza kesildi.

Ekran karartmalar ve verdiği cezalar nedeniyle tartışmaların odağında yer alan RTÜK’ün CHP’li Üyesi İlhan Taşcı, kurulun 1 Ocak 2020 ile 25 Aralık 2020 tarihleri arasındaki eylem ve kararlarını raporlaştırdı.

YANDAŞ KANALLARA YALNIZCA 400 BİN LİRA CEZA

Taşcı’nın raporuna göre, 2020 yılı boyunca yandaş kanallara yalnızca 400 bin lira para cezası verilirken, muhalif kanallara bunun tam 25 katına denk düşen 10 milyon liralık ceza kesildi. Hakkında 102 bin 500 şikayet yapılan ATV’ye yalnızca 1 idari para cezası verildi. RTÜK, aynı dönemde muhalif kanallara 54 kez yaptırım kararı aldı.
Duvar’ın aktardığı habere göre A Haber, Kanal 7, TV Net, TGRT Haber’le ilgili bir yıl boyunca hiçbir dosya görüşülmedi ve hiçbirine ceza verilmedi. Bir yıl boyunca 102 bin 500 şikayetle RTÜK’e en çok şikayet edilen kanal olan ATV hakkında ise Üst Kurul gündemine yalnızca 2 dosya alındı. Kurul, bu kanala bir kez “Türkçe’nin kaba kullanımından” uyarı yaptırımı, 1 kez de ‘ailenin korunması’na aykırılıktan idari para cezası verdi. Kanalla ilgili bunun dışında hiçbir dosya görüşülmedi. ATV’ye verilen para cezası, beyan ettiği reklam geliri üzerinden 400 bin lira olarak hesaplandı. Türkiye’deki televizyonlar arasında en yüksek reklam gelirine sahip kanal olarak ATV kayıtlara geçti.
Aynı dönemde, Tele 1 hakkında 16 idari para cezası, 8 gün boyunca 2 program durdurma ve 1 kez de beş günlüğüne ekran karartma olmak üzere 19 ceza verildi.

MUHALİF KANALLARA HEM PARA CEZASI HEM EKRAN KARARTMA

Üst Kurul, Halk TV’ye 12 kez idari para cezası, 10 gün boyunca süren 2 program durdurma, bir kez de beş günlüğüne ekran karartma olmak üzere 15 yaptırım kararına imza attı.
KRT’ye de bu dönemde 3 kez idari para cezası verildiği kaydedildi.
Fox TV’ye RTÜK tarafından 9 kez idari para cezası verilirken, bir kez de üç ana haber bülteninin durdurulmasına hükmetti.
İktidarı sorgulayan, eleştiren muhalif çizgideki bu televizyon kanallarına kesilen idari cezaların parasal karşılığı ise kayıtlara yaklaşık 10 milyon lira olarak geçti.
İktidarın ve RTÜK’ün doğrudan hedefi dışındaki kanallardan ise 2020 yılında Habertürk en fazla cezalandırılan kanal oldu. Habertürk’e 1 kez uyarı, 5 kez idari para cezası, bir kez de 5 günlüğüne program durdurma cezası verildi.