Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, Ayasofya’nın ibadete açılmasına ‘felaket’ demek gibi bir kastlarının olmadığını ve söz konusu haberin çarpıtıldığını belirtti.

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını ‘2020’de yaşanan felaketlerden biri’ olarak yorumladığı iddiasıyla hedef gösterilen Sözcü gazetesinden yeni bir açıklama geldi.
Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, sosyal medya ve bazı internet sitelerinde ‘Sözcü Ayasofya’nın açılmasını felaket olarak gösterdi’ yalanının yayıldığını, söz konusu haberin çarpıtılarak kendilerinin hedef gösterildiğini aktardı.

“AMACIMIZ ELEŞTİRMEK DEĞİLDİ”

“Oysa amacımız Ayasofya’nın ibadete açılmasını eleştirmek değil, yıla damga vuran bir olay olduğunu hatırlatmaktı. Nitekim manşetimiz dün Ayasofya’da cuma namazını kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da soruldu” diyen Yılmaz, şöyle devam etti:
“Erdoğan, ‘Ben Sözcü okumuyorum. Kimse de buna para verip almasın’ dedi… Cumhurbaşkanı’nın bu sözlerine sonuna kadar katılıyoruz. Çünkü Erdoğan bir anlamda ülkede fikir özgürlüğü olduğuna dikkat çekti. ‘Beğenmiyorsan almazsın’ mesajı verdi. Zaten demokrasilerde de böyle olur. Sözcü bugün Türkiye’nin en çok satan gazetesi. İşte bu yüzden de kıskanılıyor, haberleri çarpıtılıp çamur atılmak isteniyor. Editoryal hata olarak yorumlanan bu sunumda, Ayasofya’nın açılışına ‘felaket’ demek gibi bir kastımız yoktu.
Sözcü bu toplumun bir parçasıdır. Bizler de milletimizin sevindiğine sevinir, üzüldüğüne üzülürüz. Kırmızı çizgimiz, ‘Vatan, millet, devlet, bayrak ve din’dir. Yıllarca Sözcü gazetesi bunlara saygı duydu. PKK, FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelede ve Yunanistan, ABD, Suriye, Rusya, Fransa gibi dış sorunlarda devletin yanında yer aldı.
Sözcü bağımsız bir gazetedir. Kimseden emir ve talimat almaz. Ne iktidarın, ne muhalefetin uşağı olmadık. Bundan sonra da olmayacağız. Biz gücümüzü sadece siz okurlarımızdan alıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Sözcü gazetesi, dün yayınlanan 1’inci sayfasında, 2020’de yaşanan bazı olayları manşet yapmış ve “2020 torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” başlığını kullanmıştı. Manşette yer verilen olaylar arasında 19 Mayıs Bayramı’nın balkonda kutlanmasından EBA’lı eğitime, yeni normal hayattan aşı krizine kadar pek çok konu vardı. O konulardan biri de 2020’nin Temmuz ayına damgasını vuran Ayasofya’nın ibadete açılmasıydı.
Sözcü’nün manşeti başta hükümete yakın medya ve AKP yöneticileri tarafından “İslam’a hakaret” şeklinde yansıtıldı. Haberde yer alan Ayasofya’nın açılışı ile ilgili bölümün sorulduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Ben Sözcü gazetesini okumuyorum. Kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın. Ayasofya 2020 yılının adeta taçlı yıldızıdır” yanıtını verdi.
Basın İlan Kurumu (BİK) ise haberler ilgili inceleme başlattığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:
“Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2021 tarihli ‘2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı’ manşetli haberinde, Ayasofya’nın cami hüviyetine geri döndürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır. Bu haber toplumun farklı kesimlerinde ciddi tepkiye yol açmış, maşeri vicdanı yaralamıştır. Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır.”