Susma Platformu, uluslararası katılımcıların da yer alacağı “Sanatsal İfade Özgürlüğü: Madendeki kanaryaya ne oldu?” başlıklı bir webinar düzenliyor. 12 Nisan Pazartesi saat 21:00’da gerçekleşecek olan panel, online olarak izlenebilecek.

“Sanatsal İfade Özgürlüğü: Madendeki kanaryaya ne oldu?” başlıklı panelde, sanatsal ifade özgürlüğüne dair temel bilgiler ele alınacak, bu özgürlüğün hangi hak ve özgürlükleri kapsadığı, hangi yollar ile ve aktörlerce engellendiği, konuyla ilgili ulusal ve uluslararası yasa ve mekanizmalar neler olduğu konuşulacak. Moderatör ve konuşmacı Banu Karaca’nın yanı sıra Küresel bir insan hakları savunucusu ve gazeteci Ole Reitov ile PEN International ve Af Örgütü’nde sanatsal ifade özgürlüğü çalışmaları yürüten Sara Whyatt’ın konuşacağı panelde simultane çeviri yapılacak. 21.00-23.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan paneli, Zoom üzerinden izlemek için öncesinden kayıt yaptırmak gerekiyor. https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_WtRUA_nERoeA7aGtQE0U0g

MADENDEKİ KANARYAYA NE OLDU?

Panelin başlığında yer alan “Madendeki Kanaryaya Ne Oldu?” sorusu, kömür madenlerinde eskiden kullanılan bir yönteme dayanıyor. Madenciler madene önce kafeste bir kanarya indirir ve madenin tehlikeli olup olmadığını bu yolla anlarmış. İlk gözden çıkarılan olan kanarya, aynı zamanda “gelmekte olan bir felaketin habercisi” sayılırmış. Webinar, buradan hareketle “Sanatçıların ve işlerinin sansürlenmesini, yasaklanmasını ve cezalandırılmasını da hem ifade özgürlüğünün hem de genel anlamıyla özgürlüğün nasıl bir tehlike altında olduğuna dair bir gösterge ve gelmekte/yaşanmakta olan felaketin bir habercisi olarak görebilir miyiz?” sorusuna yanıt arıyor. Ayrıca, “Sanatsal ifade özgürlüğünün son yıllarda Türkiye’de ve küresel ölçekte daha fazla ihlal ediliyor olmasının sebepleri ve sonuçları ne olabilir? Var olan yasalar ve uluslararası mekanizmalar sanatsal ifade özgürlüğünün korunmasını sağlayabiliyor mu?” gibi sorular da panelin gündemleri arasında yer alıyor.