BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VERİ HABERCİLİĞİ

Temmuz ayı zaman tüneli: Ana muhalefete milyon dolarlık karikatür davası

Cumhurbaşkanlığı sisteminin yaşandığı ilk ay olan Temmuz 2018, sistemin basın ve ifade özgürlüğü açısından nelere gebe olduğunun hızlı bir özetiydi aslında. Beyaz perdeden tanıdık yüzlerden gazetecilere, gazeteci / siyasetçi Ahmet Şık’tan ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na uzanan geniş bir kesimin ifade özgürlükleri, açılan soruşturma ve davalar ile hedef haline getirildi.

Temmuz ayında sanatçı, gazeteci ve siyasiler farklı suç duyuruları, soruşturma ve davaların hedefinde olmaya devam ettiler. Henüz ayın başında tiyatro sanatçısı Berna Laçin, ‘İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı!‘ tweeti atınca AKP’lilerin hedef göstermesi sonucu soruşturmayla karşı karşıya kaldı. Laçin’e ‘halkın dini değerlerini aşağılama’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Temmuz’da başka bir olayda, geçtiğimiz Ocak ayında sosyal medya paylaşımları nedeniyle İzmir’de gözaltına alınan Artı Gerçek yazarı Fadıl Öztürk, bugün olmayan THKP-C örgütünün propagandasını yapmakla suçlandığı davada hakim karşısına çıktı.

Yine bir başka sanat insanı, müzisyen Ezhel hakkında ‘uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendirme’den 10 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Bazı Barış Akademisyenleri’ne ertelemeli hapis cezaları verilirken ayın sonlarına doğru ‘Tayyipler Alemi’ karikatürünü grup toplantısında gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve 72 milletvekiline Erdoğan tarafından milyon liralık tazminat davası açıldı.