Haberin Var Mı İnisiyatifi, tutuklu gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala’nın serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Haberin Var Mı İnisiyatifi, tutuklu gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala’nın serbest bırakılması için çağrı yaptı. Sosyal medyada #YazmasalardıBilmeyecektik etiketi altında çağrılarını dile getiren İnisiyatif, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur, Jinnews Muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala’nın 1 aydır tutuklu olduğunu kaydetti. İnisiyatif açıklamasında “Gazetecinin görevi, devlet lehine haber yapmak değil halkı kendisini ilgilendiren her konuda bilgilendirmektir” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:
“Yazmasalardı bilmeyecektik!
Van’da gözaltına alınan iki yurttaşın ağır işkence izleriyle hastaneye kaldırılması, birinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olayları haberleştiren Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur, Jinnews Muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala 1 aydır tutuklu.
‘Devlet aleyhine toplumsal haberler yapmakla’ suçlanan gazetecilere sorgu sırasında, haber kaynaklarıyla görüşmeleri ve yaptıkları haberler soruldu.
Tutuklama kararlarında yaptıkları farklı haberler ‘suç unsuru’ sayıldığı gibi, iktidar tarafından bir onay ve cezalandırma aracına dönüştürülen resmi basın kartına sahip olmadıkları için basın mensubu da sayılamayacaklarına hükmedildi.
Oysa gazetecinin görevi, devlet lehine haber yapmak değil halkı kendisini ilgilendiren her konuda bilgilendirmektir. Kimin gazeteci olduğunu da bu faaliyet belirler.
Haksız yere tutuklanan meslektaşlarımız Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi ve Nazan Sala’nın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.
Gazeteciliği savunmak, hakikate sahip çıkmak için hepimizi 9 Kasım (bugün) saat 21.05’te #YazmasalardıBilmeyecektik demeye davet ediyoruz.”