BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Tutuklu gazetecilerle dayanışma kampanyası: “Haberin Var Mı?”

Cezaevi’nde olan gazetecilerle dayanışma kampanyaları sürüyor. Cezaevindeki tutuklu gazetecilere dikkat çekmek amacıyla oluşturulan Haberin Var Mı İnisiyatifi, tutuklu gazeteciler için kampanya başlattı.

Haberleri nedeniyle tutuklanan meslektaşları için bir araya gelen gazeteciler, Haberin Var Mı İnisiyatifi’ni kurdu. İnisiyatif, çalışmalarının ilk adımını, sosyal medyada hashtag kampanyasıyla attı.

#HaberinVarMi kampanyasıyla tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi. Kampanya kapsamında “Haberin var mı?” başlığıyla hazırlanan metin bir videoyla paylaşıldı.

Kampanya metninde şu ifadeler yer aldı:

“Haberin var mı?

Oda Tv’den Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan, Yeni Yaşam’dan Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser, Yeniçağ’dan Murat Ağırel, Yakındoğu haber sitesinden Alptekin Dursunoğlu, Rudaw medyadan Rawin Sterk tutuklandı.

Haberin var mı?

Cezaevlerindeki onlarca gazeteciye 8 gazeteci daha katıldı. Demir kapı, kör pencere… Gazetecilerin üzerine kapandı yine.

Haberin var mı?

Çalıştıkları kurumlara veya politik tutumlarına bakmaksızın, cezaevindeki tüm gazeteciler için o demir kapıları hep beraber kıracağız! Unutmayın, gazetecileri tutuklamakla gerçeklerin halka ulaşmasına engel olamazsınız.

Sadakatimiz sadece gerçeğe ve temeli o gerçeği halka ulaştırmak olan mesleğimizdedir. Kimseye biat etmeyeceğiz, susmayacağız. Halkın gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.

Haberin var mı? Memleketin dağlarına yine bahar gelecek!”

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video