BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Uğur Mumcu katledilişinin 27. yılında anıldı

Uğur Mumcu Ankara’da evinin önünde yüzlerce seveniyle anıldı. Anmaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. İstanbul’da ise TGS yaptığı açıklama ile Mumcu’yu andı.

Ankara’daki evinin önünde 24 Ocak 1993’te aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 27’nci yılı dolayısıyla Ankara’da saldırının gerçekleştiği yerde anıldı.

Mumcu’nun, Ankara’daki evinin önünde yapılan anma törenine ailesinin yanı sıra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FAİLİ MEÇHULLER ANITI’NA KARANFİL

Sanatçı Ufuk Karakoç’un, Mumcu anısına söylediği şarkıların ardından Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, çocukları Özge Mumcu Aybars ve Özgür Mumcu, Kılıçdaroğlu ile birlikte önce Faili Meçhuller Anıtı’na, sonrasında da Mumcu’nun hayatını kaybettiği alana karanfil bıraktı, mum yaktı. Mumcu’nun hayatını kaybettiği yerde saygı duruşunda bulunuldu.

Ankara’nın bir diğer noktasında Uğur Mumcu için yapılan yürüyüş ise Batıkent metro durağından başladı, Uğur Mumcu Parkı’nda son buldu. Yürüyüşe sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KILIÇDAROĞLU: O DÜŞÜNCELERİYLE YAŞIYOR

Törende konuşan Kılıçdaroğlu, “Hainler onu yok etmeye çalıştılar ama o, düşünceleriyle yaşıyor. Onu her yıl saygı, sevgiyle anıyoruz. Anmaya da devam edeceğiz. Buraya insanlar da zaten aynı düşüncelerle geliyor. Onun bütün düşüncesi yolsuzluklardan arınmış demokratik bir Türkiye’ydi. Aynı amacı aynı çerçevede sürdürüyoruz, mücadelesini yapıyoruz, kavgasını veriyoruz. Hiç kimse Uğur Mumcu’nun açtığı yoldan yürüyüşümüzü engelleyemez. Bu kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz ve edeceğiz. Bütün hedefimiz şu, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandırmak” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA DA TGS’DEN ANMA

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ise Mumcu’yu İstanbul Şişli’de yaptıkları açıklama ile andı, burada bulunan Mumcu anıtına karanfil bıraktı.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video