Deneyimli gazeteci ve yazar Robert Fisk, 74 yaşında hayatını kaybetti. The Independent gazetesinin Ortadoğu muhabirliğini yapan Fisk’in, felç sonucu hayatını kaybettiği aktarıldı.

Orta Doğu uzmanı, deneyimli gazeteci ve yazar Robert Fisk, 74 yaşında hayatını kaybetti.
İngiltere merkezli The Independent gazetesinin deneyimli Orta Doğu muhabiri Fisk’in, İrlanda’nın başkenti Dublin’deki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu felç şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı ve Cumartesi günü hayatını kaybettiği aktarıldı.

ORTA DOĞU’DA ÇOK SAYIDA ÖNEMLİ GELİŞMEYİ TAKİP ETTİ

New York Times gazetesi tarafından 2005 yılında “Britanya’nın muhtemelen en meşhur dış haberler muhabiri” olarak tanımlanan Fisk, kariyeri boyunca çok sayıda ödüle layık görüldü.
Robert Fisk, gazeteciliğe Sunday Express’te başlamıştı. 1972 ile 1975 yılları arasında The Times’ın Belfast muhabirliğini yapmıştı. Daha sonra Beyrut’a taşınmış ve Orta Doğu hakkında haberler yapmaya başlamıştı.
BBC Türkçe’nin haberine göre Fisk, aralarında Lübnan iç savaşı, İran devrimi, İran-Irak Savaşı, Afganistan’ın Sovyetler Birliği tarafından işgali, Saddam Hüseyin’in Kuveyt işgali ve Suriye iç savaşının da olduğu çok sayıda önemli gelişmeyi yerinde takip etmişti.
Çok iyi derecede Arapça konuşan deneyimli gazeteci Fisk’in yazdığı kitaplardan Büyük Medeniyet Savaşı-Ortadoğu’nun Fethi, Cezayir Yazıları 1992-2013, Mısır Yazıları ve İsrail Yazıları Türkçe’ye de tercüme edilmişti.