Faruk Bildirici “Hep aynı yüzleri görünce dayanamadım” deyip, televizyonlardaki tartışma programlarının konuk profilini inceledi. Kaleme aldığı araştırma hem konuk profilindeki değişimi, hem de haber kanallarının kısır politik tercihlerini ortaya koyuyor.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, haber kanallarındaki “rekortmen isimler”i inceledi. “Haber televizyonlarındaki tartışma programlarında hep aynı yüzleri görünce dayanamadım. Kişisel bloğundaki yazısına, “NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber, Halk TV, Tele 1, KRT ekranlarındaki tartışma programlarını dört hafta boyunca izledim” diye başlayan Bildirici, “Sinirlerim bozulmadan izlemeyi noktalayabildiğim için şükrediyorum” dedi.
11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber televizyonlarında dört hafta boyunca en çok tartışma programına çıkma sayısında birinciliğin Türk Medya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin ve eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner’e ait olduğunu aktaran Bildirici, bu üç ismin bir haftada 10 kez tartışma programına katıldığını vurguladı.

ÖNE ÇIKAN DİĞER İSİMLER

Faruk Bildirici, söz konusu haber kanallarına yoğun olarak konuk olan diğer isimleri ise şöyle sıraladı: Emin Pazarcı (A Haber 5 kez), Nedim Şener (CNN Türk 5 kez), Prof.Dr. Yaşar Hacısalihoğlu (CNN Türk 2- Habertürk 3 = 5 kez), Mustafa Kartoğlu (NTV 1+ Habertürk 3= 4 kez), Hulki Cevizoğlu (CNN Türk 4 kez), Uluç Özülker (CNN Türk 4 kez, Prof.Dr. Mesut Hakkı Caşın (CNN Türk 4 kez), Hadi Özışık (CNN Türk 1+ Habertürk 3 = 4 kez) ve Doğu Perinçek gibi isimler de (CNN Türk 1+Habertürk 3 = 4 kez).

AMBARGOYU DELENLER

Bildirici’ye göre, Halk TV, Tele 1 ve KRT gibi eleştirel kanallardaki programlara katılan isimlerin NTV, CNN Türk, Habertürk, Haber Global, A Haber ekranlarında görünmüyor, ancak Gürkan Hacır, Necdet Saraç, İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu, Fikret Bila, Barış Yarkadaş, Ömer Lütfü Avşar, Deniz Zeyrek, Prof. Dr. Barış Doster gibi isimler konulan gizli ambargoyu delebiliyor.
Listeye Halk TV, Tele 1 ve KRT’deki tartışma programları eklendiğinde ise sonuç değişiyor ve 11 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasında sekiz haber kanalında en çok ekrana çıkma birinciliğini 7 günde 11 kez tartışma programına katılan Gürkan Hacır alıyor

LİSTELER SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Faruk Bildirici, incelemesinde konuk profilinin sürekli değiştiğine vurgu yaparak, yazısına şöyle devam ediyor: “Programlarına konuk olabilmenin temel kriteri siyasi iktidara yakınlık ve iktidar nezdindeki dönemsel itibar olunca programlara katılabilecekler listesi yıllar içerisinde hızla değişiyor; birçok isim hızla eleniyor. Televizyon kanallarında akşam saatlerinde yayımlanan tartışma programlarının katılımcı listelerinin beş yıl içerisinde bu kadar farklılaşması, siyasi iktidarın haber kanalları üzerindeki kontrolünün ne denli arttığını kanıtlıyor.”