Game Changer: Dijital Gelişmeler ve Basın Özgürlüğü Konferansı

ECPMF-Game Changer 2018
Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF), Almanya’nın Saksonya eyaletinde bulunan Leipzig kentinde, kentin yakın tarihte üstlendiği misyona da önemli bir gönderme yapan bir konferans düzenledi.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]lmanya’nın Saksonya eyaletinde bulunan  Leipzig kentinde, 2015 yılında Avrupa çapında basın özgürlüğünün genişletilmesi amacıyla kurulan ECPMF beşinci konferansını düzenledi. Konferans davetlileri arasında Tactical Tech ekibi temsilcileri, Daphne Projesi müştereklerinden Özgürlük Sesleri Ağı Editörü Jules Giraudat, Digital Freedom Fund Direktörü Nina Jansen, AB Temel Haklar Tanıtım Amiri Blanca Tapia, Facebook Halkla İlişkiler Yöneticisi Marie Teresa Weber’in yanı sıra dokuz8HABER’i temsilen Gürkan Özturan vardı. 10 ülkeden konuşmacıların davet edildiği, iki gün süren Game Changer: Dijital Gelişmeler ve Basın Özgürlüğü Konferansı’nda, medya alanında yılın gelişmeleri, yakın gelecekte karşılaşılabilecek riskli durumlar, basın özgürlüğü için dijital gereçler ve farklı paydaşlar arasında iletişimin önemine vurgu yapan sunumlar yer buldu.

Jules Giraudat,
Freedom Voices Network

Gazeteci Cinayetlerine Karşı Uluslarötesi Girişim

Açılış konuşmasını yapan “Özgürlük Sesleri Ağı” (Freedom Voices Network) Editörü Jules Giraudat, Avrupa çapında 18 haber merkezinin uluslarötesi işbirliğiyle 45 gazeteciden oluşan bir araştırma ekibi kurarak, Daphne Caruana Galizia’nın yarım bırakmak zorunda kaldığı yolsuzluk haberlerini derinlemesine inceleyerek 5 aylık bir sürede yayınlamasını anlattı ve gazetecilere “asla yalnız değilsiniz” mesajını verdi. Gazeteciler arasında bir dayanışma ve destek ağı kurduklarını belirten Giraudat, “yalnız değilsiniz. Bir yerde gazeteciler yazdıkları nedeniyle hapsediliyor, tehditlere maruz kalıyor veya öldürülüyorsa, yaptıkları işte onlara destek olmayı bekleyen uluslararası gazeteciler hazır bekliyor. Umarım bu mesaj koruyucu bir kalkan vazifesi görür” dedi.

Gürkan Özturan, dokuz8HABER

Sansüre ve Baskıya Karşı Yurttaş Habercilik: dokuz8HABER

2013 yılında Gezi Parkı eylemleri süresince bir araya gelen gazeteciler ve dijital okuryazarlığı yüksek yurttaşlar tarafından 2014’ün Mart ayında kurulan, günlük haber akışını basını hedef alan baskı ve sansüre karşı yurttaş haber ağı ile sürdüren dokuz8HABER, basın özgürlüğü sorunlarının giderek daha da derinleştiği diğer ülkelere örnek olarak gösterildiği bir oturumda Gürkan Özturan tarafından tanıtıldı. dokuz8HABER’in işleyiş yapısı, 55 kentte 500’den fazla yurttaş habercinin koordinasyonu, kullanılan dijital gereçler, verilen Alternatif Medya ve Yurttaş Habercilik Eğitimleri müfredatı gibi konulara değinen Özturan, ayrıca “elektrikler kesilmediği sürece dijital çağda özgür basının önündeki engeller amacına ulaşamaz” dedi.

Susanne Nasr Fischer, Internews ve Jillian C. York, Electronic Frontier Foundation

Basına yönelik baskıların arttığı ülkelerde susmanın, yazmaktan daha tehlikeli olduğunu söyleyen Özturan’ın ardından, Elektronik Cephe Vakfı’ndan Jillian York hükümetlerin ve şirketlerin kullandığı gözetim mekanizmalarının tarih boyunca görülmemiş bir seviyeye geldiğini ve gazetecilerin artık çok daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. York ile aynı oturumda bir sunum yapan Internews temsilcisi Susanne Nasr Fischer de gözetim ve yoğun denetime karşı en iyi çözümün hassas veri içeren dijital cihazlar olmadan seyahat etmek olduğunu ekledi.

Habercilikte Blockchain Dönemi

Publicism Kurucusu Pieter Haasnot, haber ağı örgütlenmesinde merkezi yapıların uzun vadede özgür basının önünde bir engel teşkil edeceğini ve dağınık merkez yapısından ötürü blockchain mantığının bunun önüne geçmede bir fırsat olabileceğini anlattı. Habercilik alanında uygulanacak blockchain modelinin, bilginin tek merkezden erişilmesinin önüne geçerek sansürü engelleyeceğini ve dağınık merkezde bulunan otonom modüllerin birbirleriyle ilişkisinin toplumun haber alma hakkını tabanda genişleteceğini belirten Haasnot, gazeteciliğin içinde bulunduğu ekonomik ve okur-güveni sorunlarının da önüne geçebileceğini belirtti.

Marie-Teresa Weber, Facebook

Facebook: “Medya mecrası değil, teknoloji şirketiyiz”

Konferans konuşmacıları arasında bulunan Marie-Teresa Weber, Facebook’un halkla ilişkiler stratejisini anlatarak, hükümetlerden gelen içerik engelleme ve kaldırma taleplerine dair açıklamalarda bulundu. Weber konuşmasına, medya mecrası olmadıklarını ve bu nedenle de gazetecilik ilkeleri kapsamında değerlendirilmelerinin yanlış olacağını belirterek devam etti. Facebook’un Halkla İlişkiler Yöneticisi olan Weber, otoriter devletlerle olan ilişkileri esnasında sıklıkla sosyal medya mecrasının engellenmesi riskini en aza indirmek için hükümetlerin talepleri doğrultusunda hareket ettiklerini, fakat buna rağmen en çok sayıda kullanıcının ifade hürriyetine olanak sağlamak istediklerini açıkladı.

Wael Nagi, Tactical Tech

Dijital Öz-Savunma: Tactical Tech

Tactical Tech temsilcisi Wael Nagi konferansın son oturumunda bir “Dijital Öz Savunma” tartışması gerçekleştirdi. Katılımcılara dijital güvenlik alanında sorular yönelten Nagi, muhtemel risklere karşı uyarılarda bulunarak ayrıca katılımcılara tavsiyeler yöneltti. Bir eğitimden ziyade tartışma şeklinde ilerleyen oturumda öne çıkan konu, uluslararası sınırları geçerken devletlerin elektronik cihazlara erişim talep etmesi ve seyahat halindeki kullanıcıların cihazlarına el konulmasının muhtemel neticelerinin de dahil olduğu seyahat esnasında dijital güvenlik başlığı oldu.

Konferansın sonunda Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi (ECPMF) Direktörü Lutz Kinkel katılımcılara ve sunum gerçekleştiren konuşmacılara teşekkür ederek, Ekim ayında gerçekleştirilecek Avrupa Araştırmacı Gazetecilik Konferansı 2018’i de açıkladı.

Leipzig’in Basın Özgürlüğü Bakımından Önemi

1980’ler boyunca Doğu Almanya’da “Pazartesi Duaları” olarak bilinen sivil itaatsizlik eylemlerinin merkezi olan Leipzig’de, 2001 yılından bu yana Basının Geleceği ve Özgürlüğü Ödülü veriliyor. 1989 yılındaki barışçıl devriminin Doğu Almanya’nın Batı Almanya’yla birleşmesine giden süreçte merkezi bir rol üstlenen kentin önemli sembollerinden Nikolai Kilisesi aynı zamanda bu verilen basın özgürlüğü ödülüne de sütunlarının tasarımını vererek katkıda bulunmuştur.

Bugüne kadar ödülün takdim edildiği isimler arasında İngiliz The Guardian, Glenn Greenwald, Fabrizio Gatti, Oleg Kashin, Alan Johnston, Gideon Levy, La Voz de Galizia, Anna Politkovskaya ve Türkiye’den Can Dündar bulunuyor.

Leipzig Nikolai Kilisesi, 9 Ekim 1989