Sadece iPhone sahiplerinin kullanabildiği ve sesli sohbet odaları aracılığıyla iletişim kurma olanağı sağlayan Clubhouse ile ilgili güvenlik kaygıları dile getirildi. Kaspersky’nin açıklamasına göre, veriler yüzde 100 güvende değil.

Kaspersky’nin araştırmasına göre son günlerinde popüler sosyal ağ platformu Clubhouse veri güvenliği açısından riskler taşıyor. Açıklamaya göre, Clubhouse bir hesaba kaydolunduğunda, içerik oluşturulduğunda, paylaşıldığında, başkalarıyla mesajlaşıldığında ve iletişim kurulduğunda katılımcıların sağladığı içeriği, iletişimi ve diğer bilgileri topluyor. Katılımcının hesap oluşturmak ve yönetmek için katılımcı isim, telefon numarası, fotoğraf, e-posta adresi ve kullanıcı adı gibi kişisel verileri sağlaması gerekiyor. Uygulama, oda canlıyken bir odadaki sesi geçici olarak kaydediyor. Ayrıca katılımcılar hakkında toplanan verilerin, geçici kullanım için de olsa üçüncü şahıslara verilme ihtimali bulunuyor. Bu durumda hiç kimse sızıntılara karşı koruma altında olmuyor.

100 YÜZ EMİN OLMAYIN

Açıklamada görüşlerine yer verilen Alexey Firsh de, “Clubhouse’un gizlilik politikası bir bütün olarak nispeten standart görünüyor. Ancak bu tür sosyal ağlarda bir şey paylaştığınızda, paylaşılan verilerinize ne olacağından yüzde 100 emin olamayacağınızı aklınızda tutmak çok önemlidir. Bu nedenle, bir gün bu bilgilerin halka sızabileceği gerçeğine hazırlıklı olun” ifadelerini kullandı.