Netflix kişilerin tek bir şifreyi kullanmasının önüne geçme konusunda yeni bir özelliği test etmeye başladığını duyurdu. Yeni önlem, tek üyelikle birden fazla adreste Netflix içeriklerini kullanan kişileri hedef alıyor.

Abone sayısı 200 milyonu bulan çevrimiçi dizi-film izleme platformu Netflix, şifre paylaşımlı “aile paketi” kullanımına karşı yeni bir güvenlik önlemini test etmeye başladığını duyurdu. Abonelerin farklı kullanıcı hesaplarının aynı adreste ikamet etmesi şartını doğrulaması temelinde oluşturulan yeni önlem, tek üyelikle birden fazla adreste Netflix içeriklerini kullanan kişileri hedef alıyor.
Kısıtlı sayıdaki kullanıcılar üzerinde test edilen bu yöntem kapsamında, profil seçilirken ekranda “Bu hesabın sahibiyle aynı evde yaşamıyorsanız izlemeye devam etmek için kendi hesabınızı açmak gerekiyor” uyarısı beliriyor. Ayrıca kullanıcılardan telefon mesajı ya da e-postayla yollanan kod yardımıyla hesabı doğrulamaları isteniyor. Aboneler doğrulama işlemini tamamlamayı erteleyebiliyor, ama daha sonra aynı uyarı belirtilmeyen bir süre zarfında yeniden ekrana geliyor.

NETFLİX’TEN AÇIKLAMA

Netflix’ten yapılan açıklamada ise “Bu deneme, Netflix hesaplarını kullananların bunu yapmaya yetkisi olduğundan emin olmaya yardım etmesi için tasarlandı” ifadeleri kullanıldı.