MEDYA

“RTÜK’te cezalara karar veren başka bir odak mı var?”

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, RTÜK’ün Fox TV ve Tele1’e ceza vereceğine yönelik iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Kılınç, “Kararlar, Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir” diye sordu.

Beyaz TV’de 19 Ocak Pazar günü yayınlanan “Uyan Türkiyem” programının sunucusu Tahir Sarıkaya, Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal ile Tele1’de “Gün Başlıyor” programını sunan Can Ataklı’ya Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ceza verileceğini iddia etmişti.

Sarıkaya, henüz açıklanan bir ceza olmadığı halde, “RTÜK’ten, çok sağlam bir kaynağımdan aldığım bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum” diyerek, Fatih Portakal’ın, Libya’ya giden Türk askerleri ile ilgili yorumu nedeniyle Fox TV’ye ağır bir para cezası geleceğini ileri sürmüştü.  Sarıkaya, RTÜK’ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yaptığı bir yorum nedeniyle Can Ataklı’ya da 5 program kapatma cezası vereceğini iddia etmişti.

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Beyaz TV programcısı Tahir Sarıkaya’nın, Fox TV ve Tele1 ile ilgili iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Kılınç, RTÜK’ün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere yazılı soru önergesi hazırladı.

“KARARLAR ÜST KURUL TOPLANTISINDAN ÖNCE Mİ VERİLİYOR?”

Henüz toplantı yapılmadan ve toplantı gündemi üst kurul üyelerine bildirilmeden iki televizyon kanalına cezaların verileceğine yönelik haberi sorgulayan Kılınç, “RTÜK’te kararlar Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir?” diye sordu.

“AKİT TV’NİN HEDEF GÖSTERMESİ RTÜK’ÜN GÜNDEMİNE ALINMADI”

Beyaz TV’de yayınlanan haberin RTÜK Başkanlığı tarafından yalanlanmadığına dikkat çeken Kılınç, Akit TV programcısının “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” şeklindeki sözlerinin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen RTÜK gündemine alınmadığını hatırlattı.

Kılınç, yazılı soru önergesinde şu soruları sordu:

  1. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’in 6. maddesine göre Üst Kurul’un toplantı gündemi, toplantıdan en az bir gün önce Üst Kurul üyelerine bildirilir. Beyaz TV’de söz konusu haberin yayınlandığı 19.01.2020 gününden önce Fox TV ve Tele1 ile ilgili bahsedilen programlar gündeme alınmış ve Üst Kurul üyelerine bildirilmiş midir?

 

  1. Üst Kurul toplantısında görüşülen konularla ilgili kararlar, Üst Kurul toplantısı yapılmadan önce mi verilmektedir? Toplantıdan önce Tele1 ve Fox TV ile ilgili verilmiş bir karar yoksa söz konusu haber neden RTÜK Başkanlığı tarafından yalanlanmamıştır?

 

  1. RTÜK Başkanı’nın Fox TV Ana Haber Bülteni ve Tele1’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programı ile ilgili İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nde görevli uzmanlara rapor hazırlamaları yönünde talimatı olmuş mudur? Olmuşsa RTÜK Başkanı bu talimatı re’sen mi yoksa söz konusu programlarla ilgili gelen şikâyetler üzerine mi vermiştir?

 

  1. 12.2020 tarihinde Akit TV’de yayınlanan “Manşetlerin Dili” programının sunucusu, “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” demiştir. RTÜK Başkanı’nın bu programla ilgili İzleme ve Değerlendirme Dairesi’nde görevli uzmanlara rapor hazırlamaları yönünde bir talimatı olmuş mudur? Olmamışsa neden?
Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video