Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği, iki gün önce erişim engeli kaldırılan internet sitesi ve twitter hesaplarıyla ilgili Sendika.Org dışındaki siteler için yeniden erişim engeli kararı aldı.

Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği, aralarında anf.com, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansının internet sitesi, ozgurgundem.com, rudaw.net, yeniozgurpolitika.org, yuksekovahaber.com’un da bulunduğu 94 internet sitesi ile aralarında Etkin Haber Ajansı’nın da olduğu 23 Twitter hesabına yeniden erişim engeli getirdi.
BTK, itiraz dilekçesinde, “Sendika.Org dışındaki internet adresleri hakkında hak ihlali yönünde bir karar bulunmadığı, dolayısıyla yeniden yargılamanın konusu edilmemesi gereken internet adresleri yönünden yeni bir hüküm kurulmasının usul ve yasaya aykırı olduğunu” belirtmişti.

NE OLMUŞTU?

25 Temmuz 2015’te getirilen “erişim engeli” nedeniyle 64 kez adres değiştirmek zorunda kalan Sendika.Org yayın hayatına başladığı adresine yeniden kavuştu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hükûmetten savunma istemesinin ardından Anayasa Mahkemesi’nin erişim engeli kararına ilişkin 11 Mart 2020 tarihinde ihlal kararı verdiği, Sendika.Org’un erişim engeli kaldırıldı.

5,5 YIL SONRA GELEN KARAR

Yaklaşık 5,5 yıl önce ilk erişim engeli kararını veren Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği, Anayasa Mahkemesi’nin 11 Mart 2020’de verdiği “ihlal” kararı gereğince 27 Ekim 2020’de Sendika.Org’a erişim engelinin kaldırılması yönünde karar verdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) da kararın gereğini uygulayarak gece saatlerinde Sendika.Org adresine uygulanan erişim engelini kaldırdı.