Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, sosyal medya şirketlerinin elindeki güçten ‘endişe duyduğunu’ söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, sosyal medya şirketlerinin elindeki gücün endişe verici olduğunu belirterek, düzenleyici mekanizmalar oluşturulması gerektiğini kaydetti.
BM Genel Merkezi’nde düzenlediği 2021’in ilk basın toplantısında Twitter’ın ABD eski Başkanı Donald Trump’ı yasaklaması sorulan Guterres, “Az sayıda şirkete çok fazla güç verilmiş bir dünyada yaşayabileceğimizi zannetmiyorum. Bu şirketlerin halihazırda elindeki güçten özellikle endişe duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“DÜZENLEYİCİ MEKANİZMALAR OLUŞTURULMALI”

AA’nın aktardığı habere göre, sosyal medya şirketlerinin topladığı verilerin sadece reklam şirketlerine satılmakla kalmayıp, davranışların değiştirilmesi ve siyasi anlamda ülkelerin vatandaşlarını kontrol için de kullanılabileceğine dikkat çeken Guterres, düzenleyici mekanizmalar oluşturulması gerektiğini ifade etti.
ABD ve Çin arasındaki gerginliğe ilişkin de değerlendirmede bulunan Guterres, iki ülkeye iklim değişikliği konusunda iş birliği çağrısında bulundu.
Guterres, ticaret ve teknoloji alanında ABD ve Çin arasındaki rekabete ilişkin ise küresel ekonominin korunması ve küresel siber güvenlik için müzakere çağrısı yaptı.