Clubhouse uygulamasında seslerin kaydedilmesi ve başka uygulamalara aktarılması ile ilgili iddialar gündeme geldi. Clubhouse yetkilileri, konuşmaların gizliliğini ihlal eden açığın varlığını kabul etti.

Gün geçtikçe popülerleşen ses temelli sosyal paylaşım platformu Clubhouse, konuşmaların gizliliği kuralını ihlal eden açığın varlığını kabul etti. Davetiyeyle girilebilen ve sesli sohbet odalarında sesli etkileşim olanağı tanıyan Clubhouse uygulaması hakkında ABD’li siber güvenlik araştırmacıları, kullanıcılardan birinin, konuşmaları başka bir internet sitesinde yayınlamanın yolunu bulduğunu ortaya çıkarmıştı. Bloomberg sitesine yaptıkları açıklamada bu açığı doğrulayan Clubhouse yetkilileri, söz konusu kullanıcının uygulamaya girişinin yasaklandığını ve benzer bir durum yaşanmaması için yeni önlemler alındığını açıkladı.

VERİLER BAŞKA UYGULAMALARA AKTARILABİLİYOR

Stanford Üniversitesi İnternet Gözlemevi tarafından ilk kez ortaya çıkarılan durumu, Clubhouse “kullanıcılardan birinin Clubhouse’un hizmet kurallarını ihlali” olarak yorumlamıştı. Avustralyalı uzman Robert Potter, Clubhouse’daki güvenlik açığının kullanıcılardan birinin aynı anda birden fazla konuşma odasında yer alabileceğini fark etmesiyle ortaya çıktığını söyledi. Bu kullanıcı Clubhouse’a ait bazı işlevlerin farklı bir uygulamada kullanılabilmesini sağlayan arayüzü internet sitesine bağladı ve konuşmaların buradan dinlenebilmesini mümkün kıldı. Potter, bu konuda BBC’ye verdiği demeçte “Uygulamanız popülerleşirse insanlar, hizmetinizden veri kazımaya yarayacak üçüncü uygulamalar geliştirir” diye konuştu.