Freedom House Teknoloji ve Demokrasi Direktörü Adrian Shahbaz, “On yıldır kesintisiz şekilde dünya çapında internet özgürlükleri daha da kısıtlandı. Yakın zamanda daha fazla özgürlükler adına adım atılmaması durumunda, diğer ülkeler de ‘dijital egemenlik’ bahanesiyle daha fazla kısıtlayıcı tedbirler alacak” uyarısında bulundu.

Freedom House Teknoloji ve Demokrasi Direktörü Adrian Shahbaz, #FreedomOnTheNet 2020 Raporu’nun resmi sunuşunda konuştu. Shahbaz, “On yıldır kesintisiz şekilde dünya çapında internet özgürlükleri daha da kısıtlandı. Yakın zamanda daha fazla özgürlükler adına adım atılmaması durumunda, diğer ülkeler de ‘dijital egemenlik’ bahanesiyle daha fazla kısıtlayıcı tedbirler alacak” açıklamasında bulundu.

“NİTELİKLİ BİLGİ ÇOĞU ÜLKE TARAFINDAN PAYLAŞILMADI”

Raporun hazırlanması sürecinde yüzlerce kişinin gözaltına alındığını belirten Adrian Shahbaz, şöyle devam etti:
“Türkiye’de koronavirüs ile ilgili paylaşımları gerekçesiyle #FreedomOnTheNet raporlama sürecinde yüzlerce kişi gözaltına alındı. Diğer ülkelerde de yanlış bilgi paylaşımına ceza öngören adımlar atıldı. 54 ülkede, milyonlarca kişinin hususi verilerini toplayıp kullanacak uygulamalar salgınla mücadele gerekçesiyle kullanıma sunuldu ve önümüzdeki süreçte bu bilgilerin ne şekilde kullanılabileceğine dair nitelikli bilgi çoğu ülke tarafından paylaşılmadı.”

“KİŞİSEL VERİLERİN GÜVENLİĞİ YASALARI YAPIN”

Salgın sürecinde Freedom House’ın önerileri ise şu şekilde sıralandı:
*Biyometrik ve yapay zekaya dayalı gözetimi durdurun
*Kişisel verilerin güvenliği yasaları yapın
*Sansür ve gözetim teknolojileri satışını kısıtlayın
*Dijital diplomasiyi öne çıkarın