Hollanda’da yapılan bir araştırma, ülkedeki yerel idare çalışanlarının sosyal medyayı geniş çaplı gözetim ve fişleme amacıyla kullandığını ortaya koydu.

NHL Stenden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile Groningen Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, memurlar sahte hesaplar yaratarak Facebook ve Twitter sayfalarını incelemeye aldı. Gerekçe olarak, “kamu düzeninin korunması” ve yerel düzeyde gerçekleşmesi planlanan protestoları önden takibe almak sunuldu. Hollanda yasalarına göre, yurttaşlarla ilgili istihbarat faaliyetlerini yürütebilecek yetkili makamlar yalnızca polis teşkilatı ve istihbarat servisi; ki bu da sıkı sıkıya kontrol altında tutulan kanunlar çerçevesinde gerçekleşebiliyor.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURUYOR

Hollanda İçişleri Bakanlığı hukuk dışı gözetime dair yerel makamlarla bu raporları soruşturduklarını doğruladı. İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren, “Bu konuyu fazlasıyla ciddiye alıyoruz, yurttaşlarımızın özel hayatı bizim için en önemli konulardandır” dedi.

Araştırma, NHL Stenden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile Groningen Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş, Hollanda’da bulunan 352 belediyenin 156’sında çalışan memurlarla düzenlenen anket çalışmasına dayanıyor. Sonuçlara göre her altı memurdan biri, sahte hesaplar yaratarak yerel düzeyde faaliyet gösteren sosyal hareketleri gizli şekilde gözetim altında tuttuğunu itiraf eder nitelikte yanıtlar verdi. Bir belediye memuru da “mülteci krizi” esnasında gizli hesaplar yaratarak kapalı gruplara sızdıklarını ve “neler döndüğünü görmek istedik” açıklamasında bulundu.

YASA DIŞI OLDUĞUNU BİLMİYORLAR

Araştırmanın bir diğer bulgusu da belediye çalışanlarının yasalara aykırı davranış sergiledikleri ve gerçekleştirdikleri gözetim ve fişleme faaliyetlerinin yasadışı olduğunu bilmediğini ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan memurların yüzde 54’ü ayrıca çalıştıkları belediyenin açık ve net bir dijital izleme politikası olmadığını belirtti. Bu yanıtın en yoğun görüldüğü bölgeler ise çoğunlukla küçük ve orta büyüklükteki kentlerin belediyeleri olarak öne çıkıyor.

Araştırmanın bir diğer bulgusu da Hollanda’daki yerel yönetimlerin üçte birinin dijital işler konusunda -yasal olarak bulundurmakla yükümlü oldukları- veri güvenliği memuru istihdam etmiyor oluşu. Hollandalı siyasetçiler araştırma sonuçlarını göstererek hususi dijital verilere dikkat çekiyor.