Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp uygulaması hakkında yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlattı.

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi sonrası, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan önemli bir karar geldi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu, WhatsApp hakkında inceleme başlattığını duyurdu.

8 ŞUBAT’A KADAR TARİH VERİLDİ

Konuyu, kişisel verilerin korunması mevzuatı genel hükümleri yönünden değerlendiren Kişisel Verileri Koruma Kurulu, toplantıda WhatsApp uygulaması hakkında, veri işleme şartları, yurt dışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden resen inceleme başlatılmasına karar verdi.
İncelemeyi yürütecek Kurul, süreci takip ederek 8 Şubat 2021’de konuyu yeniden değerlendirecek.

REKABET’TEN İNCELEME

Daha önce de Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma kararı vermişti. Rekabet’ten yapılan açıklamada, Kurul’un, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna ilişkin Facebook Inc, Facebook Ireland Ltd, WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte Facebook olarak anılacak) hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ‘hakim durumun kötüye kullanılması’ başlıklı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açtığı belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

WhatsApp’ın 8 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik ilkelerine göre, Facebook ile veri paylaşımına izin isteyecek. Gerekli onayı vermeyecek olan kullanıcılar, WhatsApp kullanamayacak. Veriler Facebook’un yanında şirketin diğer yan kuruluşlarıyla da paylaşılacak. Güncellemeye tepki gösteren birçok kullanıcı ise, farklı mesajlaşma uygulamalarına geçmeye başladı.