WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesine yönelik tepkilerin ardından Telegram’a milyonlarca geçişin olduğunu hatırlatan Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, “Belki de insanlık tarihinin en büyük dijital göçüne tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Facebook verilerinin aktarımını da içeren WhatsApp’ın kurallarındaki son değişiklikler nedeniyle milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanan Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, yeni bir açıklama geldi.
Telegram Messenger’a yoğun kullanıcı geçişinin tarihteki ‘en büyük dijital göç’ olduğunu belirten Pavel Durov, Telegram’dan yaptığı paylaşımda, “Belki de insanlık tarihinin en büyük dijital göçüne tanık oluyoruz. Bu fenomeni takiben, iki devlet başkanı Telegram’a geçiş yaptı: Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ LİDERLERİN TELEGRAM’A GÜVENMELERİNDEN ONU DUYUYORUZ”

Sputnik Türkiye’nin aktardığı habere göre Durov, aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun da olduğu bazı ülke liderlerinin halihazırda Telegram’ı kullandığını hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Siyasi liderler ve çok sayıda kamu kuruluşunun dezenformasyona karşı mücadelede ve önemli olaylarla ilgili bilgileri yayma konusunda Telegram’a güvenmelerinden onur duyuyoruz.”
Durov, Telegram’ın kullanıcının abone olduğu içeriği görüp görmeyeceğini belirleyen opak algoritmalar kullanmadığını vurgu yaparak, “Sonuç olarak, Telegram kanalları kanaat önderleri ve takipçileri arasında güvenilir iletişimin tek doğrudan yoludur” diye yazdı.
Durov, geçen salı günü yaptığı açıklamada, Telegram kullanıcılarının sayısının 500 milyonu aştığı ve sadece son üç günde 25 milyon arttığını belirtmişti.