Gizlilik sözleşmesini değiştirmesi nedeniyle WhatsApp’a tepki gösteren milyonlarca geçiş yaptığı anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, “Sadece son 72 saatte 25 milyon kullanıcı Telegram’a katıldı” açıklamasında bulundu.

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini değiştirmesi ve kullanıcılarına 8 Şubat’a kadar süre tanımasının ardından oluşan tepkiler devam ederken, Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’dan açıklama geldi.
Durov, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, bu yılın ilk haftasında Telegram kullanıcı sayısının 500 milyonu geçtiğini aktardı.

“SON 72 SAATTE 25 MİLYON KULLANICI TELEGRAM’A KATILDI”

Son 3 gündür Telegram kullanıcılarında yoğun bir artışa şahit olduklarını belirten Durov, şu ifadeleri kullandı:
“Diğer popüler uygulamaların aksine, Telegram’ın hesap vereceği hissedarlar veya reklam verenler yoktur. Ağustos 2013’te kullanıma açıldığımız günden beri kullanıcılarımızın özel verilerinin tek bir baytını üçüncü taraflarla paylaşmadık. Sadece son 72 saatte 25 milyon kullanıcı Telegram’a katıldı. Bunların yüzde 38’i Asya’dan, yüzde 27’si Avrupa’dan, yüzde 21’i Latin Amerika’dan ve yüzde 8’i Orta Doğu ve Afrika bölgesinden geldi. Bu, her gün 1,5 milyon yeni kullanıcının kaydolduğu geçen yıla kıyasla önemli bir artış.”

“TELEGRAM EN BÜYÜK SIĞINAK”

İnsanların mahremiyetlerini ücretsiz hizmetler karşılığında teslim etmek istemediğini ifade eden Durov, “İnsanlar, uygulamaları önemli bir kullanıcı sayısına sahip olduğu sürece her şeyden paçayı sıyırabileceklerini düşünen teknoloji tekelleri tarafından rehin tutulmak istemiyorlar. Yarım milyar aktif kullanıcı ile Telegram, mahremiyet ve güvenliğe adanmış bir iletişim platformu arayanlar için en büyük sığınak haline geldi. Bu sorumluluğu çok ciddiye alıyoruz. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“PAZARLAMACILAR, VERİ MADENCİLERİ VEYA DEVLET KURUMLARI İLE ANLAŞMA YAPMAYIZ”

Telegram için kullanıcılarının birinci öncelik olduğunu belirten Durov, şöyle devam etti:
“Diğer popüler uygulamaların aksine, Telegram’ın hesap vereceği hissedarlar veya reklam verenler yoktur. Pazarlamacılar, veri madencileri veya devlet kurumları ile anlaşma yapmayız. Ağustos 2013’te kullanıma açıldığımız günden beri, kullanıcılarımızın özel verilerinin tek bir baytını üçüncü taraflarla paylaşmadık. Bu şekilde çalışıyoruz. Çünkü Telegram’ı bir kuruluş veya uygulama olarak görmüyoruz. Bizim için Telegram bir fikirdir, bu gezegendeki herkesin özgür olma hakkı olduğu düşüncesidir.”