Twitter, Türkiye’de 2020 yılının en çok konuşulan isimlerini, hashtaglerini ve tweetlerini açıkladı.

Twitter, 2020’de Türkiye’nin platformda en çok konuştuğu konularla ilgili verileri paylaştı. Türkiye’de Twitter’in gündeminde 2020’de salgın ve depremler ön plana çıkarken, Güney Koreli sanatçılar da dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok üstüne konuşulanlar arasında yer aldı.

EN FAZLA KONUŞULAN İSİM SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA OLDU

Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de Twitter’ın 2020 sohbetlerinde en çok adı geçen isim Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca oldu. Sağlık Bakanı 4 milyonun üstünde yeni takipçiyle, takipçi sayısı en çok artan kişi de oldu. Koca’nın 16 Mart’ta attığı ve Taner Ölmez’in oynadığı kamu spotunu içeren tweet’i de en çok retweet edilen tweet oldu.

KOCA’NIN ARDINDAN ZİYA SELÇUK EN FAZLA KONUŞULAN İSİM OLDU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da özellikle okulların pandemide kapanma ve açılma dönemlerinin de etkisiyle çok konuşulan ikinci isim.

ÜÇÜNCÜ SIRADA GÜNEY KORELİ BTS

Listede üçüncü sırada ise Güney Koreli grup BTS yer aldı. Bununla birlikte listenin ilk 15 sırasında grup üyelerinin adları ve Güney Kore’nin bir diğer ünlü grubu EXO da bulunuyor. BTS aynı zamanda dünya çapında da Twitter’da hakkında en çok bahsedilen 6. kişi oldu.

HALUK LEVENT GÜNDEMİ BELİRLEYEN İSİMLER ARASINDA

Haluk Levent geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Twitter’in gündemini belirleyen isimlerden oldu. AHBAP topluluğu ile birlikte yardım ve dayanışma çalışmaları gerçekleştiren Levent, bu yıl Twitter’da 1 milyonun üstünde takipçi sayısı artan isimlerden biri.

HASHTAG’LERDE SURVİVOR BİRİNCİ

Türkiye’de 2020’de en çok kullanılan hashtag’ler (etiket) listesinin birinci sırasında ise #survivor2020 yer alırken, pandemiyle ilgili özellikle #evdekal hashtag’i de çok sık kullanıldı.

DEPREM 2. SIRADA

Pandemi tweetlerinden sonra en çok hashtag İzmir Depremi yaşandıktan sonra kullanıldı. Kullanıcılar hem haberleşme hem de yardımlaşma çağrıları yaptı.

BEŞİKTAŞ JK EN ÇOK ETKİLEŞİM ALAN HESAP

Verilere göre, Beşiktaş JK, en çok etkileşim alan hesap oldu. Beşiktaş ile ilgili 10 milyonun üstünde tweet atıldı. Geçen yılın Süper Lig şampiyonu Medipol Başakşehir de en çok tweet atılan 4. kulüp oldu. Fenerbahçe ise 867 bin yeni takipçiyle 2020’de en çok takipçi kazanan kulüp oldu.

BASKETBOLDA EN FAZLA LOS ANGELES LAKERS KONUŞULDU

Basketbolda Türkiye’de en çok konuşulan takım NBA şampiyonu Los Angeles Lakers olurken, Renault Formula 1 takımı da motor sporlarında Twitter’da hakkında en çok bahsedilen yarış takımı oldu.

FATİH TERİM’İN TWEETİ EN ÇOK ETKİLEŞİM ALANLARDAN

Sporcular arasında Covid-19’a yakalanan isimlerden biri de olan Fatih Terim’in 24 Ocak tarihinde attığı tweet, Türkiye’de 2020’de en çok retweet edilen tweet’ler arasında 7. sırada yer aldı.