WhatsApp kişisel verileri ihlal edeceği gerekçesiyle tepki toplayan ve 15 Mayıs’ta aktif olacağı duyurulan güncelleme ile ilgili açıklama yaptı.

Sosyal medya holdingi Facebook’un bünyesinde bulunan mesajlaşma platformu WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesinin yürürlüğe girmesiyle yeni bir açıklama yaptı. Uygulamanın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “kişisel mesajlarınızı göremiyoruz” ve “hesabınızı silmeyeceğiz” denildi.

Ancak teknoloji sitelerinde yeni sözleşmeyi kabul etmeyen hesapların uygulamaya erişiminin kademeli olarak kısıtlanacağı ve hesapların sonunda pasif hale geleceği bilgisi yer alıyordu. Buna göre WhatsApp’ın pasif hesapları 120 gün sonunda silme yetkisi var.

MADDE MADDE YAŞANACAKLAR

  • 15 Mayıs’tan sonra hiç kimsenin hesabı silinmeyecek ya da fonksiyonları kaybolmayacak. Bir süre daha sürekli olarak sözleşme hatırlatması yapılacak.
  • Sözleşme uyarısı bir süre sonra kalıcı hale gelecek ve halen onaylamamış kullanıcıların hesaplarında işlevsellik azaltılacak.
  • Sohbet listenize erişemeyeceksiniz. Ancak size yapılan telefon ve video aramalarını yanıtlayabileceksiniz.
  • Eğer WhatsApp bildirimleriniz açıksa size gelen mesajlara yanıt verebileceksiniz ya da kaçırdığınız aramaları siz başlatabileceksiniz.
  • Sınırlı kullanım birkaç hafta sürecek eğer halen kabul etmediyseniz WhatsApp’ı kullanamayacaksınız.

NE OLMUŞTU?

Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi için yaptığı uzatmada sona geliniyor. WhatsApp, 2021 başında gelen tepkiler üzerine yeni gizlilik sözleşmesinin onaylanma tarihini 15 Mayıs’a erteleme kararı almıştı. WhatsApp, işletme hesaplarına daha fazla veri sağlayabilmek için gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gitmişti.