Facebook Türkiye tarafından yapılan açıklama, WhatsApp’ın tartışma yaratan kararından geri döndüğüne yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu. Türkiye’deki kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor.

Dünya çapında 2,5 milyar kullanıcıya sahip olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 4 Ocak’ta ‘gizlilik ilkesi’ni güncelledi. Yeni güncellemeyle, önemli kişisel bilgilerin de Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre verildi. Bu kuralın AB ülkeleri için geçerli olmadığı da açıklandı.
Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp kullanımına devam etmesi için belirlenen tarihe kadar güncellenen koşullara onay vermesi gerekiyor. Bu gelişme üzerine tepki amacıyla kullanıcılar alternatif arayışlara girmeye başladı, yeni uygulamalar telefonlara indirildi.

GERİ ADIM YOK

Evrensel’in aktardığı habere göre, milyonlarca kullanıcının WhatsApp kullanmaktan vazgeçip başka mesajlaşma uygulamalarına yönelmesinin ardından sosyal medyada, sözde CNN kaynaklı olarak paylaşılan ve WhatsApp’ın tartışma yaratan kararından geri döndüğünü söyleyen iddialar dolaşmaya başladı. Ancak Facebook Türkiye tarafından yapılan açıklama, bu iddianın gerçeği yansıtmadığını ve sözleşmeyi kabul etmek için son tarihin 8 Şubat olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
Son güncellemenin “WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmediği ve insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak kurduğu iletişimi etkilemediği” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
*WhatsApp olarak insanların gizliliğini korumaya büyük önem veriyor ve gizlilik politikalarını kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz. Bir ay boyunca yeni politikayı gözden geçirmeleri için süre tanımak adına kullanıcılarımızla WhatsApp üzerinden bu değişiklikler hakkında doğrudan iletişim kuruyoruz.
*WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur.
*Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder.
*Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.
*Bunun sebebi, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınızın bir kilitle güvence altına alınmasıdır ve sadece alıcı ve siz bu kilidi açıp okuma yetisine sahipsinizdir.”
WhatsApp’ın açıklamasında, 8 Şubat itibarıyla, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların uygulamayı kullanamayacakları da açık bir şekilde belirtilerek, “WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerekiyor” denildi.