Suriye’deki çatışmalarda 707 medya çalışanı öldürüldü

SNHR tarafından açıklanan rapora göre Suriye’de süren iç savaş ve çatışmalarda 707 medya çalışanının başta cihatçı gruplar ve IŞİD tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne ilişkin yayımlanan raporda, Suriye’nin Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünce hazırlanan basın özgürlüğü sıralamasında, bu yıl da 180 ülke arasında 174’üncü sırada yer aldığı kaydedildi.

707 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı gazetecilik alanında çalışanlara yönelik hak ihlallerinin yapılmaya devam edildiği vurgulanan raporda, iç savaşın başladığı Mart 2011’den bu yana medya alanında çalışan 6’sı kadın, 9’u yabancı toplam 707 kişinin öldürüldüğü bilgisine yer verildi.

CİHATÇI GRUPLAR TARAFINDAN 551 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Buna göre, Beşşar Esad rejimi ve cihatçı gruplar, söz konusu sürede 5’i yabancı, 1’i kadın olmak üzere 551 medya çalışanını öldürürken, Rusya’nın hava saldırılarında ise medya alanında çalışan 22 kişi hayatını kaybetti.

IŞİD, 65 GAZETECİYİ ÖLDÜRDÜ

Terör örgütü IŞİD, iç savaş döneminde 3’ü yabancı, 2’si kadın toplam 64 basın çalışanını katletti.

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun saldırılarında ise 1 basın çalışanı yaşamını yitirirken, 1’i yabancı olmak üzere 32 basın çalışanı ise kimliği belirsiz diğer taraflarca öldürüldü.

GAZETECİLERİN SERBEST BIRAKILMASI ÇAĞRISI YAPILDI

Suriye’de iç savaşın başlamasından bu yana 1169 medya çalışanının alıkonulduğu, bunlardan 3’ü kadın, 17’si yabancı olmak üzere toplam 422 basın mensubunun halen özgürlüğüne kavuşamadığı kaydedildi. Medya alanında çalışanlarına yönelik saldırıların son bulması ve alıkonulanların serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

TÜRKİYE’DE 85 GAZETECİ CEZAEVİNDE