TGC: Gazetecilik ve terör yan yana getirilmemeli

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), gazetecilerin İnfaz Yasası’nın dışında bırakılmasına tepki gösterdi. Cemiyet, “Bu inadın nedenini anlayamıyoruz. Halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkı için görev yapan gazetecilerin infaz paketinde yer almamasını kabul etmiyoruz” dedi.

Gazetecilerin İnfaz Yasası’nın dışında bırakılmasına bir tepki de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) geldi. Yapılan açıklamada kararın kabul edilemez olduğu belirtildi.

“HALA SERBEST BIRAKILABİLİRLER”

Gazetecilerin yasa kapsamına bilerek alınmadığı belirtilen açıklamada, “Ama buna rağmen serbest bırakılmalarının önünde hiçbir yasal engel yoktur. TBMM görmese bile Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri bu hususu görecektir. Adalet varsa meslektaşlarımız serbest kalacaktır” denildi.

“BU İNADIN NEDENİNİ ANLAYAMIYORUZ”

Denetimli serbestlik süresinin 3 yıla kadar çıkarıldığı belirtilen açıklamda, “Gazeteci meslektaşlarımız hakkında kanunda belirtilen en üst sınırdan ceza verilse dahi denetimli serbestlik süresi üç yıla çıkarıldığı için şu anda cezaevinde tutuklu bulunan altı gazeteci ‘Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Ferhat Çelik, Aydın Keser’ kapalı cezaevine girmeyeceklerdir. Bu inadın nedenini anlayamıyoruz. İnfaz paketiyle hapishanelerden binlerce adli mahkum tahliye edildi. Uyuşturucu ticareti, dolandırıcılık, hırsızlık yapanları kapsamına alan bir düzenleme söz konusudur. Halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkı için görev yapan gazetecilerin infaz paketinde yer almamasını kabul etmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“TERÖR KANUNU DEĞİŞTİRİLMELİ”

Halkın haber alma özgürlüğünün önemine dikkat çekilen açıklamada, “Bu nedenle öncelikle Terörle Mücadele Kanunu’ndaki Terör suçlarının tanımı değiştirilmelidir.
Terör Suçları, Gazetecilikle, Basın ve Düşünceyi Açıklama Özgürlüğü ile yan yana getirilmemelidir. Gazetecileri yapılacağı söylenen düzenleme kapsamı dışında bıraktınız. Buna açıkça yüksek sesle itiraz ediyoruz: ‘İnfazda eşitliği sağlayın, gazetecileri derhal tahliye edin. Gazetecilik suç değildir” denildi.