TGS ile İz Gazete arasında TİS İmzalandı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) örgütlü olduğu İz Gazete çalışanların ekonomik ve sosyal haklarının genişletilmesi için TİS imzadı. Türkiye’de ikinci kez yerel bir gazetede TİS imzalanmış oldu.

İzmir’in önde gelen bağımsız yerel medya kuruluşlarından olan İz Gazete beşinci kuruluş yıl dönümünü kutlarken Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla da  ilk toplu iş sözleşmesini imzaladı.

Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) Gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarının genişletildiği TİS görüşmesine; TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş , Genel Sekreter İlkay Akkaya, İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Hüner, Sendika Avukatı Beste Dönmez Gedek ile İz Gazete İmtiyaz Sahibi Ümit Kartal katıldı. TİS ile çalışanların ücretleri 3 bin 100 TL’ye çıkartıldı. İkinci yıl net 500 TL ücret artışı alacak olan TGS üyeleri, 1 Mayıs İşçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma gününde net 200 TL, 9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü’nde ise net 500 TL ikramiye alacak. İşyerinde beş yılını dolduran TGS üyesi, istifa etmesi halinde de kıdem tazminatı alabilecek.

Üyelere TİS kapsamında sağlanan diğer haklar ise şu şekilde: Kadın işçilere her ay bir gün ücretli regl izni. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde üye kadın işçilere ücretli izin. Şirkette beş yılını dolduran işçilere bir adet çeyrek altın. Evlenen ya da partneriyle birlikte yaşama kararı alan TGS üyelerine net bin TL. Üyelerin çocuğunun doğumu halinde ise net bin TL ödeme. Çocuğu olan TGS üyelerine ise yıllık bin TL kreş ya da eğitim yardımı.

‘ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUZ’

Basın İlan Kurumundan henüz ilan almadan TGS ile TİS imzalamanın önemine değinen İz Gazete İmtiyaz Sahibi Ümit Kartal, “Bizim için önemli olan gazeteye emek veren arkadaşlarımızın gönül rahatlığıyla işlerini sürdürmeleridir. Hepimiz fikir işçisiyiz ve daha nitelikli içeriklerin çıkabilmesi için koşulların iyileştirilmesi gerekiyor. Beşinci yılımıza ne mutlu ki TİS ile girdik. Bunun tüm gazetelere örnek olmasını da diliyoruz. Daha güzel bir geleceği ancak örgütlenerek inşa edebiliriz” diye konuştu.

‘DEMOKRATİKLEŞME İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM’

“Basın özgür olursa toplum da özgür olacaktır” diyen Kartal, “Yaptığımız şey sadece çalışan arkadaşlarımızın haklarını korumak değil, topyekûn basının içine düştüğü olumsuzluklardan kurtarılması için ufacık da olsa bir adım atmak. Bu anlayış yaygınlaşabilirse hem okurların önüne daha özgür yayınlar çıkar hem de tüm Türkiye’nin demokratikleşmesi için önemli bir adım olur.” ifadelerini kullandı.