“Yasak’ta gazete dağıtımı serbest olacak”

Geçtiğimiz yasakta büyük sıkıntının yaşandığı gazete dağıtımına ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı açıklama yaptı. Açıklamada gazete dağıtımcıları ve medya mensuplarına yasak olmadığı ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta koronavirüs önlemleri çerçevesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağında gazeteler, dergi gibi basılı yayınların dağıtımında sıkıntılar yaşanmıştı. Sözcü Gazetesi dahil birçok gazete bu duruma tepki göstermişti. Bu hafta sonu ilan edilen sokağa çıkma yasağında dağıtımların nasıl olacağına dair Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Açıklamada,”Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları açık olacak, medya kurumlarının yönetici, görevli ve çalışanları faaliyetlerini sürdürebilecektir. Bu süre boyunca gazete dağıtım şirketleri de açık olacaktır” denildi.

ACİL İHTİYAÇLARA KARŞILANMASINA YÖNELİK DÜZENLEME

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Salgının önlenmesi noktasında diğer tedbirlerle birlikte 31 ilimizde hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma kısıtlaması da kritik önem taşımaktadır. Devletimiz bu iki gün boyunca halkımızın acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik düzeni sağlamaktadır.

Sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde medya mensuplarımızın faaliyetlerine devam edebilmeleri ve vatandaşlarımızın gazetelere erişebilmeleri de mümkün olacaktır

BASIN FAALİYETLERİ DEVAM EDECEK

Bu kapsamda gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları açık olacak, medya kurumlarının yönetici, görevli ve çalışanları faaliyetlerini sürdürebilecektir.

Bu süre boyunca gazete dağıtım şirketleri de açık olacaktır. Gazete dağıtımı sadece gazete şirketlerinin ring halinde çalışacak kendi dağıtım araçları, tespit edilecek içme suyu dağıtım bayileri ve Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla evlere servis şeklinde yapılacaktır.