En kötüsün henüz görmedik ama Bayram’da normalleşme bekliyoruz!

dokuz8HABER Koronavirüs Türkiye Raporu Bülteni’nin 22 Nisan 2020 Çarşamba tarihli yeni bölümünü ilginize sunuyoruz .

Bu bültenimizde Türkiye’nin aktif Kovid19 salgınıyla ilgili güncel verilerinden, Türkiye’nin bu verilerle Çin ve İran’ı da geride bırakarak yedinci sıraya yükselmesine; İki haftadır hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağının bu hafta 23-26 Nisan tarihlerinde olmak üzere dört güne çıkarılmasından, Türkiye’nin Kovid19 ölüm vakası sayılarını eksik verdiğine ilişkin iddiaların New York Times’e çıkan haberle daha da güçlenmesine; Salgının Türkiye’de hangi tarihte pik noktasına ulaşıp, yumuşama ve normalleşme sürecinin ne zaman başlayacağına ilişkin öngörüler ve açıklamalara; Sağlık Emekçileri Sendikası SES’in 8000 pozitif tanılı sağlıkçı vakası olduğuna ilişkin açıkladığı araştırma sonucundan, CHP’li Büyükşehir Belediyelerine yönelik engellemeler ve bununla ilgili tartışmalara ve salgının büyükşehirlerde havaların temizlenmesine yol açtığına ilişkin verilere kadar tüm gelişmeler yer alıyor. Editörlüğünü Gökhan Biçici’nin yaptığı PodCast Bültenini Alper Baran Esin seslendirdi. Bültenimizin geniş metin özetini de ilginize sunuyoruz.
İşte PodCast Bültenimizin içinde yer alan konu başlıkları

 • DÜNYA GENELİNDE TESPİT EDİLEN VAKA SAYISI 2.5 MİLYONU GEÇTİ
 • ‘EN KÖTÜSÜNÜ HENÜZ GÖRMEDİK’
 • TÜRKİYE’DE VAKA SAYISI 100 BİNE YAKLAŞTI
 • SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BU HAFTA 4 GÜNE ÇIKIYOR
 • “TÜRKİYE ÖLÜ SAYILARINI AZ AÇIKLIYOR”
 • RAMAZAN BAYRAMI İÇİN “NORMALLEŞME” MESAJI
 • ATEŞ KARA: GEÇEN YAZ GİBİ BİR YAZ BEKLEMEYİN
 • DÜNYA TABİPLERİNDEN DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE VE HÜKÜMETLERE ÇAĞRI
 • İZMİR’DE İKİ DOKTOR KARDEŞ HAYATINI KAYBETTİ
 • “8 BİN POZİTİF TANILI SAĞLIK ÇALIŞANI VAR”
 • “İHTİYACI OLANA EKMEK ULAŞTIRDIK, SUÇ MU?”
 • “PARTİZANLIK YAPMA ZAMANI DEĞİL”
 • YANIT AKP LOGOLU YARDIM KOLİSİ İLE VERİLDİ
 • “DOĞRU DÜZGÜN AMBULANS BİLE YOKTU”
 •  29 BÜYÜKŞEHİRDE HAVA KİRLİLİĞİ YÜZDE 32 AZALDI
  ——

DÜNYA GENELİNDE TESPİT EDİLEN VAKA SAYISI 2.5 MİLYONU GEÇTİ


Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre dünya çapında tespit edilen Covid-19 vakalarının sayısı 2,5 milyonu geçti. Vaka sayısında 788 bin 920 ile ABD ilk sırada. Türkiye’de son iki günün yeni vakalarıyla dünya sıralamasında İran ve Çin’i geçerek yedinci sıraya yükseldi.

‘EN KÖTÜSÜNÜ HENÜZ GÖRMEDİK’

Bir yandan rakamlar her geçen gün kötüleşirken, Dünya Sağlık Örgütü bunun henüz daha en kötü durumdan uzak olduğunu vurgulayan bir açıklama yaptı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Gebreyesus, Covid-19 salgınında dünyanın henüz “en kötü durumla” karşılaşmadığı uyarısında bulundu.

TÜRKİYE’DE VAKA SAYISI 100 BİNE YAKLAŞTI

Dünyada en fazla vakaya sahip yedinci ülke haline geldiğini söylediğimiz Türkiye’de 21 Nisan verileri yine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Buna göre, Türkiye’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 21 Nisan’da yaşamını yitiren 119 kişiyle birlikte 2259’a, vaka sayısı ise yine aynı gün tespit edilen 4  bin 611 yeni vakayla toplam 95 bin 591’e yükseldi. Yapılan tüm test sayısı da 713 bin 409’a ulaştı. Bu verilerin en sevindirici tarafı kuşkusuz iyileşen hasta sayısının da 14 bin 918’e ulaşmış olması.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BU HAFTA 4 GÜNE ÇIKIYOR

Salgına karşı en etkin mücadele yöntemi olduğu tüm dünyada kabul edilen, Türkiye’de ise ilk andan itibaren İstanbul, Ankara, İzmir Büyükşehir Belediyeleri ve muhalefet tarafından talep edilen sokağa çıkma yasağı iki haftadır hafta sonları uygulanıyordu.
Ancak bu sefer yasak daha uzun sürecek. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan’dan itibaren 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı ve ayrıntıların İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulacağını söyledi.
Daha önce bu tarihlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacağına ilişkin haberler yine İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yalanlanmıştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DÖRT GÜNLÜK KARANTİNANIN AYRINTILARINI İÇEREN BİR GENELGE YAYINLANDI

Erdoğan’ın da işaret ettiği gibi İçişleri Bakanlığı dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde geçerli olacak olan kuralları ve istisnaları açıklayan bir genelge yayınladı. Buna göre 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gecenin aynı zamanda Ramazan ayının da başlangıcı da olduğunu dikkate alan bakanlık, Perşembe ve Cuma günleri marketlerin 14’e kadar çalışabileceğini açıkladı. Yine yasak kapsamı dışında kalan işyerleri, meslek gruplarına ilişkin ayrıntılar da genelgede yer aldı.

İMAMOĞLU’NDAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İÇİN ÇAĞRI

Dört günlük yasa kararı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yeterli gelmedi. Sosyal medya üzerinden bir çağrı videosu yayınlayan İmamoğlu, 23 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasındaki zaman diliminin, “Evde Kal” çağrısıyla fırsata çevrilmesi ve sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi gerektiğini ifade etti ve “11 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilebilir. Bu süreci fırsata çevirelim” dedi.

“TÜRKİYE ÖLÜ SAYILARINI AZ AÇIKLIYOR”

Türk Tabipler Birliği, Türkiye’nin koronavirüs ölümlerini Dünya Sağlık Örgütü kodlarına göre kaydetmediğini ve bu durumun da salgın kaynaklı ölü sayısının olduğundan daha az gösterilmesini sağladığını açıklamıştı. Bu iddiayı güçlendiren bir gelişme de dünyanın en saygın gazetelerinden New York Times’da çıkan haber oldu. The New York Times, İstanbul’da son iki seneye göre ciddi artış gösteren ölüm sayılarına işaret ederek, Ankara’nın gerçek koronavirüs verilerini paylaşmadığını öne sürdü.

SALGINDA PİK NOKTASI 3 MAYIS’TA OLABİLİR, KADEMELİ YUMUŞAMA HAZİRAN’DA BAŞLAR

Bir yandan koronavirüs salgınına ilişkin veriler tartışılırken, Kovid19 salgınının ne zaman zirve noktasına ulaşacağına ilişkin de çeşitli hesaplamalar yapılıyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı TEPAV’in çalışmasına göre, Türkiye koronavirüs salgınında zirveyi 3 Mayıs tarihinde 100.900 vakayla görebilir.
TEPAV’dan Prof. Dr. Türkmen Göksel ve Doç. Dr. Yetkin Çınar “COVID-19 Salgınında Türkiye’de Zirve Noktası ve Normalleşme Dönemine Kademeli Geçiş Zamanı Tahminleri” raporu hazırladı. Rapora göre hayatın normalleşmesi ise ancak aktif vaka sayısının ihmal edilebilecek düzeye indiği noktada olabilecek. Zira bu tarihlerde mevcut vaka sayısı az olacak, bu da hasta olmayanların enfekte olasılığını en düşük düzeye indirecek.
Bu öngörüye göre önlemler Haziran başı kademeli olarak gevşetilir, Haziran ortasında da normalleşmeye geçilebilir.

RAMAZAN BAYRAMI İÇİN “NORMALLEŞME” MESAJI

Bir yandan TEPAV raporu Haziran başı için önlemlerde yumuşa eğilimi öngörürken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu beklentiyi güçlendiren bir açıklama yaptı. Bir gazeteye konuşan Erdoğan, Ramazan ayı sonrası tedbirlerin gevşetileceğini söyleyerek bayramda karantina tedbirleri olmadan ziyaretlerin olabileceği mesajını verdi. Erdoğan, “Bütün milletçe çifte bayram yapacağımızı umut ediyoruz inşallah” dedi.

ATEŞ KARA: GEÇEN YAZ GİBİ BİR YAZ BEKLEMEYİN

Bu yumuşama beklentisi yaratan açıklamalarla temelden çelişmese de en azından ihtiyatlılığa davet eden bir açıklama da Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ateş Kara ve Prof. Dr. Hasan Tezer’den geldi. Bilim insanları Youtube üzerinden gerçekleştirilen canlı yayına katılarak yurttaşların sorularını yanıtladı.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da Haziran ayında koronavirüs tedbirlerinde bir miktar azalma olacağını tekrar etti ancak uyarı mahiyetinde şu vurguları da yaptı: “Bu yaz herkes tüm önlemlere bire bir devam edecek. Geçen yaz gibi bir yaz olacağını düşünmeyelim. Bu ‘bitecek’ anlamına gelmesin, öyle bir yanılgıya girmeyelim. Aktivitesi devam edecek; ama bulaştırıcılığı şu anki kadar olmayacak. Ama bunun anlamı şu; sahillerde geçen yaz ki gibi iç içe geçmek gibi bir şey olmayacak. Bir miktar rahatlamamız olacaktır sadece”
Sağlık emekçileri tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs Kovid19 küresel salgınına karşı en ön cephede mücadele eden meslek grubu durumunda. Sağlıkçılar bu amansız mücadelede virüse her meslek grubundan daha çok maruz kalıyorlar ve en fazla kaybı da yine onlar veriyor. Çin’den İran’a, İtalya’dan Türkiye’ye, ABD’den Almanya’ya kadar binlerce sağlık görevlisi ve doktor virüse yakalandı ve yüzlercesi hayatını kaybetti.

DÜNYA TABİPLERİNDEN DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE VE HÜKÜMETLERE ÇAĞRI

Bu tabloya ve sorunlara dikkat çekmek isteyen Dünya Tabipler Birliği, sağlık alanında çalışanların ve hastalara bakanların korunması için acil eylem çağrısı yaptı.

İZMİR’DE İKİ DOKTOR KARDEŞ HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık emekçilerinin salgın sürecinde ödedikleri bedelle ilgili çarpıcı bir haber de İzmir’den geldi. İzmir’de iki doktor kardeş Kovid19 nedeniyle yaşamılarını yitirdi. Aile hekimi olan Muharrem İdiz 1 Nisan’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti. Ağabeyinin vefat ettiği gün hastaneye yatan aile hekimi Dr. Nuri İdiz de kısa bir süre sonra yaşamını yitirdi.

“8 BİN POZİTİF TANILI SAĞLIK ÇALIŞANI VAR”

Tablonun vehametine ilişkin somut veriler de var. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası SES, sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları tespit etmek amacıyla 15-18 Nisan tarihleri arasında yaptıkları anketin sonuçlarını açıkladı. SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, “Ülke genelindeki pozitif tanılı sağlık emekçisinin 8 binden fazla olduğunu öngörmekteyiz” ifadelerini kullandı. Tanılı sağlık çalışanlarının 388’inin doktor, 659’unun ebe/hemşire, 211’inin sağlık memuru/teknisyen, 279’unun ise temizlik işçisi olduğunu aktaran Erden, “Tedavi bilgisi bilinen bin 188 sağlık çalışanının yüzde 59’u hastalığı evde ilaç alarak geçirmiş, yüzde 38’i serviste yatarak tedavi görmüş, yüzde 3’ü yoğun bakımda tedavi görmüş, yüzde 1’i entübe edilmiştir” dedi. Öte yandan Erden, hastanelerin yüzde 39’unda sağlık çalışanlarına hiç test yapılmadığını kaydetti.

“İHTİYACI OLANA EKMEK ULAŞTIRDIK, SUÇ MU?”

Merkezi iktidarın CHP tarafından yönetilen Büyükşehir Belediyelerine yönelik engellemeleri devam ediyor. İstanbul, Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış hesaplarına el konulmasının ardından belediyelerin halka ücretsiz etmek dağıtması veya ihtiyaca yönelik sahra hastanesi kurması da engellendi. Son olarak yaptıkları ekmek dağıtımları engellenen bir de iktidar tarafından ‘devlete paralel iş yapmak’la suçlanan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “paralel yapı” iddialarına tepki gösterdi. Seçer “Üretimimizi arttırıp 35 bin ücretsiz ekmek dağıtımı yapıyorduk. İhtiyacım var diyene ulaştırdık, bu mu suç?” dedi.

“PARTİZANLIK YAPMA ZAMANI DEĞİL”

Bir yandan bunlar yaşanırken, MYK toplantısı sonrası gazetecilerin karşısına çıkan AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalar yaptı. Temel gündemlerinin koronavirüs salgını olduğunu belirten Çelik, Avrupa ve Dünya’nın da bir kriz içerisinde olduğunu hatırlattı. CHP’li belediyelerin yardımlarının engellenmesine yönelik soruyu da yanıtlayan Çelik, engelleyenleri değil engellenenleri suçlayarak “Şimdiki zaman, partizanlık yapma zamanı değildir” dedi.

YANIT AKP LOGOLU YARDIM KOLİSİ İLE VERİLDİ

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in koronavirüsle mücadele eden CHP’li belediyeleri eleştirmek amacıyla kullandığı ‘Partizanlık yapma zamanı değil’ açıklamalarına, AKP logosu ile yapılan bir yardımın videosu ile yanıt verdi ve sordu “Peki bu nedir Ömer Çelik? Kim partizan, kim şov yapıyor”

“DOĞRU DÜZGÜN AMBULANS BİLE YOKTU”

Bir yandan Ömer Çelik Partizanlık zamanı değil derken, diğer yandan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan pandemi nedeniyle erken açılan Başakşehir Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde iktidar propagandası yaptı. Açılışı Video konferans yöntemiyle gerçekleştiren Erdoğan, konuşmasında“İktidara geldiğimizde doğru düzgün ambulans bile yoktu.” gibi ilginç bir iddiada bulunurken, “Eskiden dökülen, şifa değil dert kapısı olan hastanelerimizi binasından personeline kadar tamamen yeniledik” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabının açılışına ve yerli solunum cihazı teslim törenine katıldı. Varank burada yaptığı konuşmada, “Onlarca mühendis bir araya geldi, gece gündüz çalıştılar ve büyük bir özveriyle sadece 14 gün gibi kısa bir sürede seri üretim bandından ilk yerli ve milli yoğun bakım solunum cihazlarını indirdiler. İnşallah mayıs sonuna kadar 5 bin cihaz üretilmiş olacak” dedi.

29 BÜYÜKŞEHİRDE HAVA KİRLİLİĞİ YÜZDE 32 AZALDI

Bültenimizi salgının en azından olumlu bir sonucuna ilişkin bir haberle bitirelim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’de bulunan 29 büyükşehirde partikül madde hava kirliliği yüzde 32 azaldı.
Büyükşehirlerde en fazla hava kirliliği azalması Kahramanmaraş’ta yaşanırken, İstanbul’da hava kirliliği 16 Mart tarihinden sonra yüzde 11 azaldı. Nüfus olarak en kalabalık büyükşehirlerde hava kirliliği Ankara’da yüzde 27, Bursa’da yüzde 37, Antalya’da yüzde 28 ve Adana’da yüzde 46 azaldı.
Evet bugünlük bu kadar…Koronavirüs’le ilgili anlık gelişmeleri, yaşananları anlamayı kolaylaştıran veri haberlerini ve birbirinden nitelikli çevirileri dokuz8HABER’in twitter akışından ve www.dokuz8haber.net adresinde yayın yapan haber portalımızdan takip edebilirsiniz. Bir sonraki bültende görüşmek üzere hoşçakalın