29 Eylül 2020, Salı

Koronavirüs Türkiye Raporu (26 Mart 2020)

dokuz8HABER PodCast haber bültenleri Türkiye’nin ve dünyanın tek gündemi olan koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili hazırlanan özel bültenle başladı. Güçlü haber ağından ve dijital odaklı gazetecilik birikiminde güç alarak haber odaklı podcast yayıncılığına başlayan dokuz8HABER, haber bültenleriyle başlayacağı yeni podcast yayın serisine kısa süre içinde tematik programlar da ekleyecek.

26 MART PERŞEMBE

TÜRKİYE’DE DE VAKA SAYISI VE KAYIP SAYISI HIZLA ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden yurttaş sayısını 25 Mart Çarşamba gecesi itibiriyle 15 olarak açıkladı, toplam kayıp sayısı 59’a ulaştı. Son 24 saatte 5035 test yapıldığını söyleyen Koca 561 yeni tanı konduğunu ve toplam enfekte kişi sayısının ise 2433’e ulaştığını duyurdu. Bu verilerle 25 Mart, salgının ilk anlarından itibaren Türkiye’de bir gün içinde en fazla test yapılan gün olarak kayıtlara geçti. Test sayısındaki artış vaka artışına da doğrudan yansımış gözüküyor.

“YOĞUN BAKIMA İHTİYAÇ GELECEK HAFTA ARTACAK”

Vaka ve kayıp sayısındaki artış dikkat çekerken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya’ya açıklama yaparak, koronavirüsün yayılma algoritmasına dikkati çekti ve gelecek haftadan itibaren yoğun bakıma ihtiyaç duyacaklarını söyledi.

Önümüzdeki hafta daha da artması beklenen yoğun bakım sürecinde en hayati ihtiyacın solunum cihazları olduğu biliniyor. Bu konuya ilişkin önemli bir açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Solunum cihazlarının iç talebi karşılamaya yetecek şekilde yönlendirilmesi için ihracatını ön izne bağladık.” dedi.

Bir yandan ihracata ön izin şartı getirilirken, diğer yandan Türkiye’nin yeterli solunum cihazı üretmek üzere hızla bir kapasite sağlama ihtiyacı ortada. Bu noktada yapılan hazırlıklara ilişkin açıklama da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi:

“Solunum cihazları üretmek üzere yola koyulduk” vurgusu yapan Varank, “Solunum cihazlarını kısa zamanda seri olarak üretip Sağlık Bakanlığımıza teslim edeceğiz. Solunum cihazı üreten firmalarımız ile katkı sağlamak isteyenleri buluşturduk.” dedi.

EĞİTİME 30 NİSANA KADAR ARA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 25 Mart’ta gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonunda basın açıklaması düzenledi.  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitimin 30 Nisan’a kadar ertelendiğini duyururken, Koca, Türkiye’de koronavirüs hastalığına ilişkin son gelişmelerin artık Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden takip edilebileceğini söyledi.

Ancak açıklanan veriler içinde hala kent dağılımı yok.

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığa alınacak 32 bin personele ilişkin ayrıntıları açıkladı. Koca, sağlıkçılardan 11.000’inin hemşire, 1600’ünün ebe, 4687’sinin ise sağlık teknisyeni olacağını belirtti. Bu kişiler arasında psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist olacak. Konuya ilişkin bir açıklama da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi, Selçuk, Sağlık Bakanlığının duyurduğu 32 bin yeni sağlık çalışanı alımının 14 bininin İŞKUR üzerinden gerçekleştirileceğini söyledi.

BELEDİYE VE MAHALLİ BİRLİKLERİN MECLİS TOPLANTILARI ERTELENİYOR

Salgına karşı tedbirler kapsamında toplantı, etkinlik ertelemeleri devam ediyor. Son olarak İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, belediye ve mahalli birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi istendi.

İBB’DEN İSTANBULLULARA PSİKOLOJİK DESTEK

Salgınla mücadelede alınan fiziki tedbirler ve hastalıkla somut tıbbi mücadele gündemimizin en üstünde yer alıyor. Ancak bu sürecin Türkiye’de ve dünyada yaşayan milyarlarca insan üzerinde yarattığı psikolojik ve ruhsal tahribatın boyutlarını ölçmek bile zor. Üstelik hem salgının zirve yaptığı bugünlerde, hem de sonrasında hiç bitmeyecek bir görev var o da psiko-sosyal destek.

Bu kapsamda önemli bir adım atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Psikolojik Danışmanlık Hattı” kurdu. İstanbul’da yaşayan yurttaşlar, salgın döneminde bu hattı arayabilecek. Hat, haftanın 7 günü 08.00-00.00 arasında 0 (212) 449 49 00 numarası üzerinden hizmet verecek.

KORONAVİRÜS’E KARŞI İLK KAYIPLARDAN YALMAN’IN KORUMASI VE DOKTORU KARANTİNADA

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın tedavi sürecinde yanında olan doktoru ile korumasında da virüs tespit edildiği ve tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

KORONAVİRÜS FUTBOL DÜNYASINDA YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

Galatasaray’da Abdürrahim Albayrak ve Fatih Terim’den sonra Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ da koronavirüse yakalandı. Öte yandan Fenerbahçe’de 6 kişide koronavirüs bulgularına rastlandı.

Profesyonel spor müsabakaların iptali kararının gecikmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde çok sayıda yeni vakanın ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

ZİRAAT BANKASI’NDA VİRÜS TESPİT EDİLDİ

Çalışmalarını büyük ölçüde sürdüren bankaların şubelerinde, özellikle halka yönelik doğrudan hizmet veren banka çalışanları bu süreçte ciddi risk altında. Son olarak Ziraat Bankası’nın İstanbul Cihangir şubesinde bir personelde koronavirüs tespit edildi ve bu gelişmenin ardından şube 14 gün süreyle kapatıldı. Ziraat Bankası, işlemlerin Beyoğlu şubeye kaydırıldığını ifade etti.

‘PTT ÇALIŞANLARI TEDBİR İÇİN EYLEM YAPTI’

Risk altında çalışmayı sürdüren meslek grupları içinde öne çıkanlardan bir diğeri hiç kuşkusuz PTT çalışanları. PTT çalışanları Haber-Sen’in çağrısıyla koronavirüs salgınına karşı gereken önlemlerin alınması talebiyle birçok şubede eylem düzenledi.

EMEKLİLERİN MAAŞLARI EVDE ÖDENECEK

İşte PTT çalışanlarının yaptığı işin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir diğeri haberimiz. İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların emekli maaşlarını evlerinden alabilmeleri için valiliklere talimat verdi. Buna göre kamu görevlileri emeklilere maaşları elden teslim edecek. Bu süreçte asıl yük elbette PTT emekçilerinin üzerinde olacak.

FORD OTOSAN’IN ARDINDAN OYAK RENAULT DA ÜRETİME ARA VERDİ

Salgının ekonomik yaşamı büyük ölçüde durdurduğu biliniyor. İlk etapta büro-ofis odaklı çalışan emekçiler evden çalışmaya geçerken, sanayi kuşkusuz bunun gerisinde kaldı. Son günlerde fabrikalarda da arka arkaya üretim durdurma kararları geliyor.

Ford Otosan’ın 30 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında Gölcük fabrikasında üretime ara verme kararının ardından Oyak Renault da cuma günü Bursa’da üretimi durduruyor.

Bir yandan hizmet ve sanayi üretimi çok yavaşlarken, ortaya çıkan ekonomik tahribatın etkilerini en azından sınırlamaya yönelik bazı adımlar da atılıyor.

Bu kapsamda Resmi Gazete’de bugün yayınlanan kanuna ek karara göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a elektrik ve doğalgaz faturalarını 1 yıl süreyle erteleme yetkisi verildi.

Koronavirüs’le ilgili anlık gelişmeleri, yaşananları anlamayı kolaylaştıran veri haberlerini ve birbirinden nitelikli çevirileri dokuz8HABER’in twitter akışından ve www.dokuz8haber.net adresinde yayın yapan haber portalımızdan takip edebilirsiniz.

Son Haberler

Üzerine düşen paletle hayatını kaybetti

Bolu’da gıda mühendisi olarak çalıştığı fabrika tesislerinde üzerine palet düşen Sevcan Demirel yaşamını yitirdi. Bolu’da Mudurnu Yolu üzerinde faaliyet gösteren Bolca Hindi entegre tesislerinde Gıda...

Pandemi nedeniyle faaliyette bulunamayan işletmelerin ilan ve reklam vergileri iade edilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi,17 Mart ile 1 Haziran tarihleri arasında faaliyette bulunamayan işletmelerden alınan ilan ve reklam vergilerini iade edeceğini duyurdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını...

Yurt içi piyasalar YEP’i bekliyor

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve 2021 yılı merkezi yönetim bütçesi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bugün saat 11.00'de açıklanacak. YEP ile 2021-2023 dönemi...

“Duran insan” eylemi yapan HDP’liler gözaltına alındı

Parti binası önünde “Duran insan” eylemi yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer ve HDP PM üyesi Barış Karabıyık ev baskınıyla gözaltına alındı. Halkların Demokratik...

Çok Okunanlar

Ece Üner’in Kardashian hakkındaki cinsiyetçi yorumu tepki çekti

Show TV Ana Haber Sunucusu Ece Üner'in, Ermeni kökenli ABD’li Kim Kardashian’ın Azerbaycan hakkındaki sözlerine yönelik cinsiyetçi yorumu büyük...

Orman yangını çıkan alanda CHP’li eski ilçe başkanının cansız bedeni bulundu

Döşemealtı'da çıkan orman yangını sonrası ormanlık alanda bulunan cansız bedenin, CHP'li eski Döşemealtı İlçe Başkanı Hasan Haluk Yalçın'a ait...

“İsimsizler Hareketi” operasyonunda gözaltına alınanlardan 15 kişi serbest

"İsimsizler Hareketi" operasyonda gözaltına alınan 18 kişiden 15'i serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlardan 3'ü adli kontrol şartı ile bırakılırken, 3...

Hollywood yıldızı 48. yaşını çıplak pozla kutladı

Hollywood'un ünlü ismi Gwyneth Paltrow 48 yaşını sosyal medyaya attığı üstsüz fotoğrafı ile kutladı. Gwyneth'in bu fotoğrafına kızı dahil...

Erkan Mumcu, Haber Global’de katıldığı programın neden her yerden kaldırıldığını sordu

AKP'li eski bakan Erkan Mumcu Haber Global'de katıldığı programın internetten kaldırıldığını belirterek nedenini sordu. Erkan Mumcu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda,...

Şanlıurfa’da hatalı basım banknotu bir vatandaş fark etti

Şanlıurfa'da bir süredir kendisinde bulunan ve sahte olduğunu düşündüğü parayı bankaya götüren vatandaş, banknotun "hatalı basım" olduğunu öğrendi. Şanlıurfa'da bir...

TTB’de seçim sona erdi: Etkin Demokratik TTB Grubu kazandı

TTB Merkez Konseyi seçimlerinde, Etkin Demokratik TTB Grubu’nun başkan adayı Şebnem Korur Fincancı ile Bağımsız Hekimler Birliği’nin başkan adayı...

Hande Erçel’in ‘Bazlama surat’ davasında ret kararı

Sosyal medyada fotoğrafının paylaşıp 'Bazlama surat' diye yorum yapan Lütfü Alp Kılınç'a 15 bin TL'lik manevi tazminat davası açan...

Erdoğan’ın açılışını yaptığı fabrikanın sahibi: 45 yıldır faaliyetteyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yeni’ diye açılışını yaptığı fabrikaların büyük bölümünün daha önceden açıldığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan,...

Mansur Yavaş: “Bana iftira atan Kesgin’in bilgisayarında çocuk pornosu bulundu”

31 Mart yerel seçim öncesi sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlamaları ile hakkında açılan davadan beraat eden...

Gözden Kaçmasın