dokuz8HABER Koronavirüs Türkiye Raporu Bülteni’nin 18 Nisan 2020 Cumartesi tarihli yeni bölümünü ilginize sunuyoruz . Bu bültenimizde Kovid19 salgınıyla ilgili Türkiye’nin en güncel verilerinden, Prof.Dr.Ercüment Ovalı tarafından yapılan ‘ilaç’ açıklamasının yansımalarına; sokağa çıkma yasağı odaklı gelişmelerden, DİSK’in koronavirüs raporuna; immün plazma tedavisiyle ilgili bazı gelişmelerden, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarının toplantısının ayrıntılarına kadar tüm gelişmeler yer alıyor. Alper Baran Esin tarafından seslendirilen PodCast bültenin geniş metin özetini de ilginize sunuyoruz.

KORONAVİRÜS SALGINI DÜNYAYI ETKİSİ ALTINDA TUTMAYA DEVAM EDİYOR

Dünya’da Kovid19 vakası sayısı 2 milyon 235 bini geçti. 153 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 570 bini aşkın kişi iyileşti. Dünya’da açık ara en çok vaka Amerika Birleşik Devletleri’nde görülürken, bu ülkede vaka sayısı 700 bini aştı, ölüm sayısı ise 40 bine yaklaştı.
ABD’yi sırasıyla İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Çin, İran ve Türkiye izliyor. Türkiye, toplam 78 bin 546 vaka sayısıyla, 79 bin 494 vaka açıklayan İran’ın ardından en fazla vakaya sahip dokuzuncu ülke durumunda. Ancak vaka artış hızına bakılacak olursa,Türkiye en fazla iki gün içinde İran’ı ve hatta salgının çıkış noktası olan ancak 83 bin vakaya ulaşan Çin’i geride bıracak gibi gözüküyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN TÜRKİYE UYARISI

Dünya’da tablo vehametini korurken, Dünya Sağlık Örgütü, ülkelerden gelen verileri değerlendirdiği bir açıklama yaptı. Açıklamada Almanya, İspanya, İtalya ve İsviçre’den pozitif verilerin geldiğini belirten DSÖ, “Fakat bazı ülkelerde ya azalma yok ya da artış var. Bu ülkeler arasında İngiltere, Türkiye, Belarus ve Rusya var” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR GÜNDE EN FAZLA KORONAVİRÜS ÖLÜMÜ 126 KİŞİYLE CUMA GÜNÜ OLDU. TOPLAM ÖLÜ SAYISI 1769’A, TOPLAM VAKA SAYISI İSE 78 BİN 546’YA ULAŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cuma günü video konferans yöntemiyle gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Koca, ilk olarak Türkiye’deki günlük koronavirüs tablosunu paylaştı. Buna göre, son 24 saatte Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 126, toplam vefat sayısı 1769 oldu. Koca, Türkiye’de Kovid19 vaka sayısının Cuma günü eklenen 4353 kişiyle 78 bin 546’ya ulaştığını, buna karşın 1542 hastanın iyileştiğini, toplamdaysa 8631 kişinin hastalığı yendiğini ifade etti.
Koca açıklamasını şu vurguyla bitirdi: ”Sizden isteğim şu; hazır bu mücadele yoluna girmişken tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun, virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın. Evinizde kalın, kendinizi koruyun, sevdiklerinizi koruyun. Sosyal mesafe, izolasyon kuralına uyun”
Dışişleri Bakanlığı da önceki gün Koronavirüs nedeniyle yurt dışında hayatını kaybeden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısını açıkladı. Buna göre Türkiye dışında yaşayan 320 TC vatandaşı Koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını yitirdi.

DORNAZ ALFA BALONU BİR GÜN İÇİNDE PATLADI

Perşembe gecesi Prof.Dr.Ercüment Ovalı tarafından atılan bir tweet Türkiye kamuoyunda hastalığın tedavisinde bir yöntem bulunduğuna yönelik bir umuda neden oldu. Gerçi böyle bir açıklamanın sosyal medya üzerinden yapılması yine bilim insanları tarafından bilim etiği çerçevesinde eleştirildi, ancak yine de konu hem gece boyu, hem de Cuma günü gün boyu çok yönlü olarak tartışıldı….Ancak hayaller kısa sürdü…Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada bu konuya da değindi.
Gazetecilerin sorusu üzerine Prof.Dr. Ercüment Ovalı tarafından gündeme getirilen Dornaz Alfa ilacına dair konuşan Koca, “Sözü edilen ilaç, uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Bu topraklara aidiyet içinde olan insanlığa faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir…İlaç ve aşı işi hem milli hem stratejik bir iştir. Sosyal medya üzerinden yapılmaz. Uluslararası firmanın bir ilacı böyle umutlar tüketilerek ifade edilemez” ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ DETAYLARI BELLİ OLDU

Geçtiğimiz hafta ansızın ilan edilen ve halk arasında büyük paniğe neden olarak salgının yayılması için çok daha elverişli bir ortam sağlayan sokağa çıkma yasağı bu hafta tekrar ediliyor. Geçen hafta yaşananlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu istifa girişimine sürükleyecek kadar ağır eleştirilere neden olmuştu. Bu hafta ise yaşananlardan ders alınmışa benziyor ki sokağa çıkma yasağı beş gün öncesinden, yasak sürecine ilişkin önemli ayrıntılar da iki gün öncesinden ilan edildi. Böylece geçen hafta yapılanların ne kadar yanlış olduğu, bu hafta yapılan ve geçen haftanın neredeyse tam tersi olan uygulamalarla bir kez daha kanıtlanmış ve kabul edilmiş oldu.
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre hafta sonu süresince; fırınlar, eczaneler, PTT, su ve tüp dağıtım firmaları açık olacak. Veterinerler ve yaşlı bakım evleri de açık kalacak yerler arasında. Yapımı devam eden büyük inşaatlar da çalışanların şantiyede konaklaması sağlanarak açık kalabilecek.

İBB’DEN HAFTA SONU İÇİN TOPLU TAŞIMA DÜZENLEMESİ

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, sokağa çıkma yasağı nedeniyle toplu ulaşım saatlerini yeniden düzenledi. İETT sabah saat 07.00-10.00, akşam ise 17.00-20.00 saatleri arasında 445 hatta 4636 otobüs seferi, metrobüs hattında ise sabah saat 06.00-10.00, akşam 16.00-20.00 saatleri arasında 240 sefer yapılacak.

GAZETELER BU SEFER DAĞITILABİLİYOR

Geçtiğimiz sokağa çıkma yasağında büyük sıkıntının yaşandığı gazete dağıtımına ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da bir açıklama yaptı. Açıklamada gazete dağıtımcıları ve medya mensuplarına yasak olmadığı ifade edildi. Geçen hafta son anda yapılan sokağa çıkma yasağı açıklaması, gazeteleri matbaalarda basmış olan ama yasak kararıyla bir anda ne yapacaklarını bilemeyen medya kuruluşlarını zor durumda bırakmıştı. Maddi zararlara da uğrayan Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Evrensel gibi gazeteler çeşitli kentlerde CHP’li belediyeler tarafından dağıtılmıştı.

EMNİYET’TEN YENİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İDDİALARINA YANIT GELDİ

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı başladı ve bu yasak Pazar gecesine kadar sürecek, ancak bu yasağın daha sonra hafta sonuyla sınırlı kalmadan en az bir haftayı kapsayacağına ilişkin iddialar da özellikle sosyal medyada gündeme gelmişti. Bu iddialar üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı. EGM açıklamasında, “Sosyal medyada yayılan 23-24-25-26 Nisan ve 01-02-03 Mayıs tarihleri için sokağa çıkma yasağı uygulanacağına ilişkin paylaşımlar gerçeği yansıtmıyor” ifadelerine yer verdi.

“KARANTİNA BİR AY BOYUNCA UYGULANMALI”

Koronavirüs salgınına karşı birçok dünya ülkesi tam karantina uygularken Türkiye’de ise aşamalı bir karantina süreci uygulanıyor. Uzmanlar ise tam karantina için uyarıyor.
Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, Koç Üniversitesi’nden Cem Çakmaklı, Sevcan Yeşiltaş, Muhammed Ali Yıldırım ve University of Maryland’den Şebnem Kalemli Özcan ile beraber yürüttükleri araştırmanın sonucunda “Ekonomideki hasarı en aza indirmek için bir aylık tam karantina ilan edilmeli” görüşünü paylaştı.

CHP’Lİ 11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VEYA KARANTİNADA ISRARLI

Bilim insanlarının gündeme getirdiği genel karantina önerisi başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının da ortak talebi durumunda.
Koronavirüs salgınıyla ilgili alınması gereken tedbirlere ilişkin önerileri ve talepleri içeren ortak bir açıklama yapan CHP’li İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Aydın, Eskişehir, Muğla, Hatay ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanları; hükümetin bilgilendirme sürecinde şeffaf olması gerektiğini vurgularken, İstanbul başta olmak üzere kritik ve kalabalık kentlerde acilen ‘sokağa çıkma ve tam-tecridi kapanma’ yasağının ilan edilmesini talep etti.
6 madden oluşan açıklamada genel karantina talebinin yanı sıra ekonomik tedbirler, maske dağıtımı, pandemi kurullarının daha etkin hale gelmesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Ramazan ayına ilişkin öneri ve kararlar da duyuruldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN’DAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TALEBİNE YANIT: MALİYETİ AĞIR OLUR

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi yönündeki talebe iktidar cephesinden yanıt Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Bir televizyonun canlı yayınında yaptığı açıklamada ‘Sokağa çıkma yasağı tartışmalarının elde veri olmadan yapılamayacağını’ öne süren Kalın, Bilim Kurulu’nun önerilerini dikkate aldıklarını söyledi. Kalın, “Bilim Kurulu işin tamamen tıbbi, bilimsel tarafına bakarak tavsiyelerde bulunur. Ekonomi paketi le ilgili görüş beyan etmesi zaten beklenemez. Sokağa çıkma yasağını tüm ülke sathında uygulamanın ekonomiye maliyeti çok daha ağır olurdu. İnsanlar bazen iyi niyetle ama maalesef altında bilimsel veriler olmadan bu tür önerilerde bulunabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ’A BAĞIŞ SORUŞTURMASI

Bu arada geçtiğimiz günlerin temel bir tartışma konusu olan belediyeler tarafından başlatılan ancak İçişleri Bakanlığı tarafından engellenen bağış kampanyaları yeni bir gelişmeyle tekrar gündem oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgını için başlatılan bağış kampanyası nedeniyle İçişleri Başkanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında da soruşturma olduğunu duyurdu.

‘BÜYÜK BUHRANDAN BU YANA YAŞANACAK EN KÖTÜ KRİZ GELİYOR’

Salgının dünyada ve Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik krizi tetikleyeceği söyleniyor. Uluslararası Para Fonu IMF’de dünya ekonomisinin bu yıl Büyük Buhran’dan bu yana en kötü mali krizle karşı karşıya kalacağını açıkladı.
IMF uzmanları, daha önce yüzde 3.3 büyümesi beklenen küresel ekonominin bu yıl yüzde 3 daralacağı tahmininde bulundu. Uluslararası Para Fonu, koronavirüs salgını kaynaklı ekonomik durgunluğun etkisiyle bu yıla ilişkin küresel büyüme tahminini düşürürken, 2021 yılına dair beklentisini yükseltti.

DİSK’TEN KORONAVİRÜS RAPORU

Sokağa çıkma yasağı sürecinde büyük İnşaatların da çalışmaya devam edeceğini duyurmuştuk. Şantiye demişken, geçtiğimiz günlerde Galataport Şantiyesi’nde çalışan DİSK Devrimci Yapı-İş Sendikası temsilcisi Hasan Oğuz hayatını kaybetmişti. Oğuz, hayatını kaybeden dört DİSK üyesinden birisi oldu. Öte yandan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, Türkiye’deki üyeleri arasında yaptığı araştırmanın sonucunda hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı. Buna göre 51 binden fazla DİSK üyesi koronavirüs salgını sonuçlarından doğrudan etkilendi. 4 DİSK üyesi salgın nedeniyle hayatını kaybederken en az 257 DİSK üyesi ise virüse yakalandı. Üretimi durdurulan veya ara verilen 47 işyerinde çalışan 11 bin DİSK üyesinin durumdan etkinlendiği açıklanırken, evlerden çalışmaya geçen DİSK üyesi sayısı ise 6 bin olarak verildi. Rapora göre 38 işyeri ücretli izin verirken, 27 bin işçinin çalıştığı 108 DİSK üyesi işyeri kısa çalışma ödeneği için başvuru yaptı. DİSK rapor sonunda ‘Zorunlu ve acil olmayan işlerde çalışma devam edilmesinin işçilerin sağlığı açısından büyük sorun oluşturmakta, zorunlu ve acil olmayan işlerin devam ettirilmesi işçilerin ölümüyle sonuçlanabilmektedir.’ denildi.

İSTANBUL’DA 2279 İŞÇİDE KOVID-19 TESPİT EDİLDİ

DİSK raporunun dışında İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu da 10 iş koluna yönelik bir Kovid-19 raporu hazırladı. Rapora göre Kovid19 testi pozitif çıkan işçi sayısı 2279. Raporda bu işçilerden 28’inin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

PANDEMİ HASTANESİ İNŞAATINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER BİLE SOSYAL MESAFE KURALINA UYAMIYOR

İşçiler ölüyor, çünkü yeterince tedbir alınmıyor. Trajik olan bir yön de bizzat Koronavirüsle mücadelede için Atatürk Havalimanı arazisine inşa edilen Pandemi hastanesi şantiyesinde çalışan işçiler bile aynı sorunları yaşıyor. Hastane şantiyesinde yemek sırasında bekleyen işçilerin görüntüleri sosyal medyada yayınlandı. Buna göre yemek sırasında sosyal mesafe kuralına uyulmuyor ve işçiler sıkışık bir ortamda yemek sırası oluşturmak zorunda bırakılıyor.

HAYATINI KAYBEDEN SES YÖNETİCİSİ CUMA KURT İÇİN SAYGI DURUŞU

Koronavirüse karşı ön cephede mücadele eden sağlık çalışanları bir kayıp daha verdi. Koronavirüs salgını nedeniyle 14 Nisan’da yaşamını yitiren SES Diyarbakır eski Yöneticisi Cuma Kurt Diyarbakır’daki tüm sağlık kuruluşları önünde düzenlenen saygı duruşlarıyla anıldı.

PROF. DR. TELLALOĞLU HAYATINI KAYBETTİ

Koronavirüs bir Tıp Profesörünü daha bizden aldı. Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu, Kovid19 virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. 85 yaşındaki Tellaloğlu İ.Ü. Çapa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilimdalı Başkanı ve Türk Üroloji Derneği Başkanlığı görevlerini de yürütmüştü.

İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİNDE BAŞARI

Bugünkü bültenimizin sonlarına doğru iyi haberler de vermek istiyoruz. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, immün plazma yöntemiyle tedaviye başladıkları bir hastanın yeni tip koronavirüs test sonucunun negatife döndüğünü, yani iyileştiğini açıkladı. Kızılay, plazmanın yoğun bakımdaki 56 yaşındaki entübe hastanın tedavisinde yaklaşık 10 gün önce kullanıldığını belirtti.

KIZILAY’DAN İMMÜN PLAZMA DONÖR İLANLARINA İLİŞKİN UYARI GELDİ

Koronavirüsle mücadele iyileşen insanların sayısının artmasıyla immün plazma donörleri de önem kazandı. Konuyla ilgili özellikle sosyal medyada ilanlar verildiğini görüyoruz. Bu ilanların yayılması üzerinde bir açıklama yapan Kızılay, “Plazma tedavisi ücretsizdir. İmmün plazma tedavisi için parayla donör olmanın yaptırımları var. Yakında iyileşen sayısı artacağı için donör sayısı da artacak.” dedi.