SPOR

Amedspor: Bize ateş çemberinin içindeki akrep muamelesi yapılıyor

Amedspor Başkanı Metin Kılavuz, kendilerine her yerde çok ciddi bir ayrımcılık uyguladığını söyledi. Kılavuz, gittiğimiz deplasmanlarda sanki milli maça çıkacakmışız gibi bir hazırlık yapılıyor.

Cizrespor’un ligden çekilme kararını ve son dönemlerde sporda yaşananları Amedspor Başkanı Metin Kılavuz, dokuz8HABER’den Bekir Güneş’e değerlendirdi. Kılavuz, Amedspor ve Cizrespor başta olmak üzere bölge takımlarının ciddi bir baskı ve milliyetçi söylemle karşı karşıya olduğunu söyledi.

CİZRESPOR’UN ALDIĞI KARAR

Kılavuz, “Cizrespor kararını ben Maruf başkanı telefonla arayarak konuştum. Tabi amacım daynışma duygularımızı iletmekti. Aslında Maruf başkanın söylediği sözün bittiği yerdi. Bu olaylarda neden sonuç ilişkisine bakmak lazım. Bugün Cizrespor’u bu noktaya getiren nedenler nelerdir? Bu nedenlerin sorumluları kimlerdir? Bu soruları sormak ve doğru yanıt almak lazım. Birinci neden nedir aynı şeyleri bizler de yaşıyoruz. Onun için Cizrespor’u Maruf Başkan’ı en iyi anlayan bizleriz Amedspor’dur. Hakemlerin düdüklerinin sesi ve rengi her takıma aynı şekilde yansımıyor. Temsilci ve gözlemci raporlarında kullanılan kalemler aynı değil. Cizrespor ve Amedspor’a karşı kullanılan tavır ile diğer takımlara karşı kullanılan tavır aynı değil.” diye konuştu.

CİZRESPOR’A BİZİM DIŞIMIZDA DESTEK VEREN ÇIKMADI

Deplasmanlarda yaşadıkları sorunlara da dikkat çeken Kılavuz, “Düşünsenize hemen hemen her deplasmanda yaşıyoruz. Bir takım bir kent bir takım geldiğinde hazır kıta tribünlerde sizi bekliyor. Savaşlarda çalınan marşlarla sizi bekliyor. Sanki bir milli maçtır onun için milli maçtaymışız gibi bize karşı davranıyorlar. Irkçı söylemler yaklaşımlar ve saldırılar oluyor. Bugün Başkanın da özetlediği budur. Bunun sebebi biz değiliz bunun sebebi veya bunu görmezden gelen kurumlar ne diyor.

Maruf başkan bir haftadır bunu söylüyor örneğin federasyon ne diyor spor bakanı ne diyor niye kimse bir şey söylemiyor. Anaakım medyada yok. Görmezden geliniyor. Aslında bu bir çığlıktır. Spor konuşabilmek, dokunabilmek, anlayabilmek ve dinleyebilmektir. Bugüne kadar Cizrespor’a bizim dışımızda destek veren dayanışma içerisinde olan kimse de olmadı. Bütün olumsuzluklara rağmen doğru olanların sporda halla sözünü söylemeyi hakkının olduğunu düşünüyorum. Bütün zorluklara o platformlarda yer alıp sözümüzü söylemek lazım. Bilmiyorum ama Cizrespor’un bu konuyu bir kez daha oturup düşünmesi lazım tartışması lazım. ” dedi.

CİZRESPOR’UN ALDIĞI KARAR BÖLGEDEKİ DİĞER TAKIMLAR İÇİN DE EMSAL OLUR MU?

Amedspor’un Türkiye’de önemli başarılara imza attığını belirten Kılavuz konuşmasının devamında şunları söyledi:

Amedspor bugün Türkiye’de sportif olarak çok önemli işler yapmış halla da bu konuda yapabileceklerimizin ve sözümüzün olduğunu söylüyoruz. Bu mücadele alanını terk etmek istemiyoruz. Kimseye yaranmak gibi bir derdimiz yok. Evrensel barışa hizmet sunan bir etkinlik bütünüdür spor. Türkiye’de de barışa ihtiyaç var Ortadoğu’da da buna ihtiyaç var.

Eğer spor bu çözümün bir parçası olacaksa biz bu alanı niye bırakıyoruz. Bu alanın bir parçası olacağız. Türkiye’de şuan konjonktürel dönem ateş akrep meselesidir. Akrebin etrafına ateşi sararsınız akrep oradan çıkmaya çalışır çıkamayınca kendi yaşamına son verir. Bize dayatılan budur ama biz o ateşi söndüreceğiz.

Bugün TFF’nin son durumunu alalım. TFF’nin faaliyet raporlarında bölge takımları ne kadar yer alıyoruz. TFF’nin hangi toplantısı bugün Diyarbakır’da yapılmıyor. Dünya miras listesine girmiş Diyarbakır’da neden bir toplantı almıyorsunuz. Cizrespor’un ve bizlerin sesine aklıselim bir şekilde kulak verilmesi lazım.

AMEDSPOR ŞUAN EKONOMİK OLARAK NE DURUMDADIR?

Amedspor’un geldiği noktada sorun başkan ve yönetimi aşar bir noktaya gelmiştir. Bugün Amedspor’un 2 milyonluk şehirde Amedspor’un göğüs reklamı yok. Niye yok çünkü siyasiler tarafından Amedspor kriminaleştiriliyor. Parmak sallanıyor ve insanlar korkuyor. Gün gelmiştir büyük otobüsümüzdeki mazotu küçük otobüsümüze çektiğimiz olmuştur. Biz valiliğe başvurduk SMS kampanyası için ama valilik izin vermedi.

“HEP BİZE KIRMIZIYI GÖSTERİYORLAR, ARTIK BİR KERE DE YEŞİLİ GÖSTERSİNLER”

Hakem düdüklerinizle kartlarınızla kırmızıyı gösteriyorsunuz, raporlarınızla gözlemci raporlarınızla, yardım toplamamızla kırmızıyı gösteriyorsunuz. Evet buralar kırmızıyı sever seviyoruz tarihsel kökümüzde var ama acil olarak diğer rengimiz olan yeşile de izin verin. Amedspor yarın normalleşme olduğunda doğru bir rol alabilir. Türkiye yarın bir normalleşme sürecinde Amedspor niye bir barış kervanı rolü görmesin. Amedspor’un kapatılması belki birilerini tatmin edebilir ama gelecekte kimseye faydası olmaz. Amedspor’un temel sorunu bugün kendini yarından varedebilme sorunudur.

“VALİ BEY NİYE BİZE İZİN VERMİYORSUNUZ”

Vali bey niye bize SMS kampanyası için izin vermiyorsunuz. Nedenini açıklayın. Özel yetkime dayanarak reddediyorum diyorsunuz. Biz şunu diyoruz bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleşecek bütçesinin binde yedisini spora ayırması gerekiyor. Diğer kentlerde spora ciddi katkı sağlanırken bizden burası niye kesiyor. 2020 bütçesinden biz yerel yönetimler bütçesinden hakımız olan bütçeyi istiyoruz. Madem vermiyorsunuz bırakın halka gidelim.

dokuz8HABER’i takip edin

Video