Amedsporlu futbolcuya olmayan rakip taraftara hakaretten ceza!

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) Amedspor’a tuhaf bir ceza verdi. Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da oynanan Amedspor-Hekimoğlu Trabzon maçı nedeniyle Amedspor ve kaptanlarından Mansur Çalar’a ceza verildi. Ancak Mansur’a verilen 6 maç cezanın 1’i, “rakip seyirciye hakaret” gerekçesiyle verildi. Tuhaf olan, maçta rakip seyirci bulunmuyordu.

Çalar’ın “ihraç edildikten sonra rakip takım taraftarına yönelik sportmenliğe aykırı hareketi” iddiasıyla 1 resmi müsabakadan men ve 3 bin TL para cezası, cezaların birleştirilmesi suretiyle toplam 6 maçtan men ve 6 bin TL para cezası verildi.

Ulaştığımız Amedspor Başkanı Metin Kılavuz, Amedspor taraftarı dışında rakip takımdan tek bir taraftar olmadığı halde “Rakip takım taraftarına sportmenliğe aykırı hareket ettiği” iddiasıyla Mansur Çalar’a ceza verildiğini söyledi. Kılavuz, “Amedspor’a yönelik cezalarla Amedspor’un yılmayacağını” belirtti.

AMEDSPOR’DAN KARARA TEPKİ

Cezaya tepki gösteren Amedspor yönetimi ise yaptığı açıklamada, “Sporcumuz Mansur Çalar’ın ihraç sonrası oyundan nizami bir şekilde çıkarken çekilen görüntüleri savunma ekinde federasyona gönderilmesine ve maçta rakip takım taraftarının statta bulunmamasına rağmen Profesyonel Futbol Disipli Kurulu’nun sporcumuza “ihraç edildikten sonra rakip takım taraftarına yönelik sportmenliğe aykırı hareketi” gerekçesiyle 1 resmi müsabakadan men ve 3.000 TL para cezası” verilmesini spor kamuoyunun takdirine bırakırken haksız cezalar için de gerekli girişimlerimizi sürdüreceğimizi kamuoyuna bildiririz” denildi.

AMEDSPOR’A GÖNDERİLEN BELGE İLE PFDK’NIN RESMİ DUYURUSU BİRBİRİNİ TUTMUYOR

Amedspor’a cezayla ilgili gönderilen bildirimde, Mansur Çalar’a verilen cezayla ilgili bölümde, “AMED SPORTİF FAALİYETLER Kulübü sporcusu MANSUR ÇALAR’ın rakip takım sporcusuna yönelik saldırısı nedeniyle FDT’nin 44/1-a ve 35/4. maddeleri uyarınca 5 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 3.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, ihraç sonrası rakip takım taraftarlarına yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle FDT’nin 36/1-a ve 35/4. maddeleri uyarınca 1 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 3.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, Cezaların birleştirilmesi suretiyle toplam 6 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 6.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, cezanın infazının çift sarı kart görmesi nedeniyle oynanması gereken ilk müsabakayı takiben başlatılmasına itiraz yolu açık olmak üzere karar verilmiştir” yazıyor.

TFF’nin resmi sitesindeki “PFDK Kararları – 06.02.2020” başlıklı bölümde ise “Aynı müsabakada AMED SPORTİF FAALİYETLER Kulübü sporcusu MANSUR ÇALAR’ın, rakip takım sporcusuna yönelik saldırısı ve ihraç sonrası sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle 6 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 6.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, Cezanın infazının çift sarı kart görmesi nedeniyle oynamaması gereken ilk müsabakayı takiben başlatılmasına,” yazılmış durumda.

FDT’NİN 36/1-A BÖLÜMÜ, EN AZ 5 MAÇ CEZA ÖNGÖRÜYOR

Futbol Disiplin Talimatı’nın 36/1-a bölümü, yani rakip takım sporcularına yönelik sportmenlik dışı hareket bölümünde en az 5 maç ceza öngörülüyor. Amedspor’a gönderilen bildirime göre, bu cezanın asgari tutarı oyuncuya ceza olarak uygulanmış durumda. Ancak TFF’nin resmi sitesi, cezanın ayrıntısını site ziyaretçileriyle paylaşmıyor.