SPOR YEREL GÜNDEM

CHP’li Zeybek: Bu yasa taraftarları potansiyel suçlu görüyor

CHP Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Rafet Zeybek Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda değişiklikleri öngören teklifin tüm taraftarları potansiyel suçlu olarak gördüğünü belirtti. Zeybek; “Passolig’in kalkması beklenirken, biyometrik tarama getiriliyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Rafet Zeybek, Adalet Komisyonu’nda görüşülen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da görüşülecek Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda değişiklikleri öngören teklif üzerine değerlendirmelerde bulundu.

“SPORDA ŞİDDET TEKLİFİNİN ZAMANLAMASI MANİDAR”

CHP’li Zeybek ülkenin birçok bekleyen sorunu varken AKP’nin alelacele Sporda Şiddet teklifini gündeme almasını şu sözlerle eleştirdi;

“31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildiği süreçte mazbatasının geç verilmesine tepki olarak sokaklarda, meydanlarda ve hatta stadyumlarda vatandaşların bir haksızlığa tepkisi olan “mazbatayı ver” sloganlarının AKP’de yarattığı rahatsızlık nedeniyle bu kanun acele bir şekilde gündeme getirilmektedir.”

“CEZALARI ARTIRMAK SORUNU ÇÖZMEZ”

Teklifle cezaların artırılacağını belirten Zeybek, suç varsa cezai yaptırımın mutlaka olması gerektiğini ancak ceza artırımı suçun oluştuğu nedenleri ortadan kaldırmayacağını ifade etti. Teklifin tüm taraftarları potansiyel suçlu olarak gördüğünü belirtti.

“SPOR ALANLARI TANIMI GENİŞLİYOR”

Spor alanları tanımı içine taraftarın toplanma alanları, güzergahlarının da dahil edilmesi, taraftarın seyahat ettikleri araçlarında kanun kapsamına alındığını belirten Zeybek, “kanunda zaman ve mekan sınırlaması olmadan yapılan bu düzenleme ile spor alanı ölçüsüz bir biçimde genişletiliyor. Taraftarlık ruhunun oluştuğu ve taraftarların birlikte hareket ettikleri toplanma alanlarının kanun kapsamına alınması ile yaşanacak uygulama sorunları mağduriyetlere sorun açacaktır.”

“PASSOLİG’İN KALKMASI BEKLENİRKEN, BİYOMETRİK TARAMA GETİRİLİYOR”

Sporseverler elektronik bilet uygulamasının kaldırılmasını beklerken, teklifle “biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulama” sisteminin getirilmesi, elektronik biletin futbol dışındaki spor müsabakalarında ve alt liglerde de uygulanmasının yolu açtığını belirten CHP’li Zeybek “biyometrik doğrulama yöntemlerinin kullanılması ve buradan elde edilecek verilerin özel sektör ile paylaşılıp paylaşılmayacağı belirsizdir. Bu verilerin depolanması, paylaşımı ve kullanımına açıklık getirilmediği gibi, hangi tür biyometrik yöntemlerin kullanılacağı da belirtilmemiştir. Teklif belirsizliklerle doludur” açıklamasında bulundu.

“TARAFTARIN SESİNİ DUYMUYORLAR”

Kanunun sporseverlere danışılmadan ve görüşleri alınmadan hazırlandığını belirten Zeybek, komisyon sürecinde teklif sahipleri Adalet, İçişleri, Spor ve Gençlik Bakanlıkları ile Federasyon ve Kulüplerden bilgi aldıklarını belirtmesine rağmen, taraftarlardan bilgi alınmamasını eleştirdi. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek açıklamasına şu ifadeleri kullandı: “Teklifin komisyon gündemine alındığı andan itibaren Taraftar Hakları Derneği, 07 Gençlik Derneği yöneticileri ve hukukçuları ile taraftarlarla görüşmelerimiz oldu, görüşlerini komisyonda üyelere aktardık. Spor seyirci ile güzeldir, taraftarı yok sayan uygulamalar, tribünleri seyircisiz, spora ilgiyi azaltır.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video