Formula 1 Türkiye Grand Prix’de görevlendirilen dört hakemden biri olan Fatih Altaylı “Yarış kesinleştiği zaman FIA’dan Türkiye’ye geldiler. Pistin asfaltının eski olmakla beraber bir yarış idare edebileceğini söylediler” açıklamasında bulundu.

Türkiye Grand Prix’sinde yerel hakem olan gazeteci Fatih Altaylı, Formula 1 pilotlarının İstanbul Park pisitinin kaygan olması nedeniyle eleştiride bulunmasına ilişkin açıklamada bulundu.

“BİZE ‘YENİ ASFALT DÖKMEYE GEREK YOK’ DEDİLER”

Ajans Spor’dan Orhan Gülek’in haberine göre, Fatih Altaylı şu değerlendirmede bulundu:
“Yarış kesinleştiği zaman FIA’dan Türkiye’ye geldiler. Pistin asfaltının eski olmakla beraber bir yarış idare edebileceğini söylediler. Bize ‘Bir yarış için yeni asfalt dökmeye gerek yok, yeni asfalt dökmek sıkıntı yaratabilir’ dediler. Ancak Ulaştırma Bakanlığı ‘büyük bir iyi niyetle’ asfaltı yeniledi. Ama iyi niyet her zaman olumlu sonuç vermeyebiliyor. Büyük bir iyi niyetle buranın asfaltı yenilendi. Kötü mü yapıldı? Hayır iyi yapıldı. Ama yarıştan hemen önce yenilendiği için asfalt, üzerinden şimdiye kadar hiçbir vasıta geçmedi ve asfaltın yüzeyi biraz kaygan. Bu da antrenmanların başlangıcında büyük bir zorluk yarattı. Pist kullanıldıkça asfalt normalleştirecektir.”
Altaylı, çözüm olarak da gece boyunca pistin üzerinde kauçuk kalsın diye, pistte başka araçlarla pistin kayganlığını gidermeye çalıştıklarını ifade etti.

“HAMİLTON’UN SÖYLEDİKLERİ DOĞRU”

Altaylı, söz konusu açıklamalarının ardından Twitter hesabından yaptığı yeni paylaşımında, şu açıklamalarda bulundu:
“Herkes Hamilton un söyledikleri doğru mu diye soruyor. Doğru. Tüm pilotlar asfalttan şikayetçi. FiA ve Tosfed asfaltı yenilemeye gerek yok. Bir kaç yere yama yeter dediği halde iyi niyetli bir işgüzarlıkla atılan asfalt büyük sıkıntı yarattı. Lastikler çalışmıyor. Bir de yağmur.”

HAMİLTON ELEŞTİRMİŞTİ

‘Formula 1’de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot’ rekorunu kırma şansı bulunan Lewis Hamilton, yarışlar öncesi yapılan antrenman turlarında pistten şikayetçi olmuş ve şu ifadeleri kullanmıştı:
“Nedenini bilmiyorum ama zemini yeniden asfaltlamışlar. Bunun için milyonlar harcanmış. Islak yerlerde arabanın kontrolünü sağlamak imkansız. Burası harika bir pist… Burada uzun süredir yarış yapılmadığının farkındayım ama yeni asfalt için milyonlar harcamak yerine, sadece temizlemeleri yeterli olabilirdi. Nasıl oluyorsa bu zemin oldukça pürüzsüz. Pistler eskidikçe asfalt arasındaki açıklıklar büyür, böylece lastikler daha iyi çalışır, ancak buradakinde asfaltlar aşırı kapalı, oldukça düz ve parlak ve bence konulan yağ veya koydukları her neyse asfalttan sızıntı yapıyor. Resmen b*k gibiydi, büyük B ile.”
Formula 1 Türkiye Grand Prix’si 15 Kasım Pazar günü saat 13.10’da başlayacak. Yarıştan 1 gün önce yapılacak sıralama turları ise yarın 15.00-16.00 saatlerinde gerçekleştirilecek.