Almanya’da yaşayan futbolcu Deniz Naki’nin de dahil olduğu iddia edilen bir suç örgütüne yönelik soruşturma başlatıldı. Naki’nin de soruşturma kapsamında bir süredir tutuklu olduğu belirtildi.

Futbolcu Deniz Naki’nin bir süredir yaşadığı Almanya’da Temmuz ayından bu yana tutuklu olduğu ortaya çıktı. Naki’nin organize suç iddiasıyla 5 aydır tutuklu olduğu ve “organize suç çetesi kurma, şantaj ve uyuşturucu ticareti yapma” suçlamalarının yöneltildiği kaydedildi.
DW Türkçe’de yer alan haberde Aachen Savcılığının isim vermeden 31 yaşındaki futbolcunun Temmuz ayından beri tutuklu olduğunu doğruladığı bilgisine yer verildi. Savcılık sözcüsü Jan Balthasar, olayla bağlantılı biri 31 diğeri 43 yaşında iki kişinin tutuklu olduğunu, 31 yaşındaki kişinin Temmuz ayında gözaltına alındığını belirtti. Savcılık sözcüsü Balthasar, 43 yaşındaki kişinin ise geçen hafta gözaltına alındığını belirtti.
DW Türkçe’ye konuşan Balthasar, söz konusu iki kişi hakkında, kazanç sağlamak amaçlı organize suç örgütü kurmak, şantaj ve uyuşturucu ticareti yapmak iddiasıyla soruşturma yürütüldüğünü belirtti. Balthasar, söz konusu iki kişiden birinin Türk-Alman çifte vatandaşı, diğerinin de Türkiye vatandaşı olduğunu aktardı.
Deniz Naki, Türkiye’de “terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılmış, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu da Naki’ye verilen ömür boyu men cezasını onamıştı. Amedspor forması giydiği dönemde Mersin İdmanyurdu ile oynadıkları maç sırasında sahaya giren üç taraftar Naki’ye saldırmış, futbolcu açıklamaları nedeniyle Türkiye’de hedef gösterilmiş, sonrasında da doğduğu Almanya’ya dönmüştü.