Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin 36 sanıklı ‘futbolda şike’ davasında verdiği beraat kararlarını usulden bozmasının ardından dava bugün yeniden görülmeye başlandı. Aziz Yıldırım savunmasında, “Şu anki dava hakkımızda oluşturulmuş bir kumpastır ve nihai hedefi Türkiye Cumhuriyeti’ni ele geçirmek isteyen bir terör örgütünün, örgütsel faaliyeti neticesinde açılmış bir davadır” ifadelerini kullandı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, ‘futbolda şike’ davasında, aralarında Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım, Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Fenerbahçe eski yöneticisi Şekip Mosturoğlu’nun da bulunduğu 36 sanık hakkında verilen beraat kararlarını usulden bozdu.

YARGITAY’DAN FETÖ İLE İLGİLİ YENİ DELİL TALEBİ

Yargıtay 5. Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2015 yılında verdiği beraat kararının üzerinden geçen 4 senede yeni delillerin dosyaya konması istedi.
Yargıtay’ın bozma kararında şöyle denildi: “… FETÖ’nün futbol camiasını ele geçirerek söz sahibi olmak istediği… Bunu da Türkiye’nin büyük spor kulüplerinden biri olan ve büyük kitlelere hitap eden Fenerbahçe Spor Kulübü ile yapmak istediği… Bunun için de örgütün sevmediği Aziz Yıldırım’ı seçtikleri… Bu nedenle futbolda şike operasyonunun FETÖ’nün amaçlarına ulaşmak için yapıldığına ilişkin usulsüzlüklerle ilgili delillerin getirtilmesi…”
Fenerbahçe Spor Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılanmasına bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlanırken, dava öncesi Çağlayan Adliyesi’nde birçok Fenerbahçe taraftarı da hazır bulundu.

AZİZ YILDIRIM: “AMAÇ TOPLUMSAL KAOS YARATMAKTIR”

Aziz Yıldırım, davada yaptığı savunmada şu ifadeleri kullandı:
“Emniyet Müdürü tarafından 19 maçta şike yapıldığının tespit edildiğine dair kamuoyuna açıklama yapıldı. Tüm bunların birer örgüt propagandası olduğu, bu işlemleri yapanların FETÖ/PDY Terör örgütüyle iltisaklı olduğu yargı kararlarıyla ortaya çıkmıştır. Bu davanın amacı toplumsal kaos yaratmak, futbol camiasında etkin olmak; asıl Fenerbahçe’yi yıpratmaktır. Ancak Türk toplumu var oldukça Fenerbahçe hep var olacak, şerefli mazisi ile yaşamaya devam edecektir. Şu anki dava hakkımızda oluşturulmuş bir kumpastır ve nihai hedefi Türkiye Cumhuriyeti’ni ele geçirmek isteyen bir terör örgütünün, örgütsel faaliyeti neticesinde açılmış bir davadır.”

DAVA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, savunmaların ardından davanın bir sonraki duruşmasının 6 Kasım tarihine ertelenmesine karar verdi.