dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )  
Amedspor’un yeni Başkanı Ali Karakaş, Amedspor’un son dönemde yaşadıklarını dokuz8HABER’e anlattı. Amed Spor’un çözüm sürecinin bitmesi ve kulübün hedef tahtasına oturtulmasıyla zor günler geçirdiğini dile getiren Karakaş, kendilerine suçlu muamelesi yapıldığını ve yalnızlaştırıldıklarını söyledi. Kulübün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kulübü olduğunu da hatırlatan Karakaş, belediyele kayyum atanması sonrası hiçbir desteğin verilmediğini vurguladı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]medspor’un ismini aldığı dönemin Başkanı Ali Karakaş, geçtiğimiz ay yeniden kulübün başına geldi. Çözüm sürecinin bozulması ile birlikte zor günler geçiren Amedspor, gittiği birçok deplasmanda saldırıya maruz kaldı, futbolcuları ve yöneticileri darp edildi. TFF tarafından verilen büyük para cezaları ile baş edemeyen kulüp, büyük bir borcun da altına girdi. Önceki dönemin Başkanı Nurullah Edemen, yaşanan sorunlar karşısında istifa etti ve Amedspor yönetimi yeniden Ali Karakaş’a teslim edildi.
AMEDSPOR’A SUÇLU MUAMELESİ YAPILIYOR
Karakaş, sokağa çıkma yasakları döneminde yaşanan sorunların Amedspor’u da çok ciddi etkilediğini belirterek, “Gittiğimiz deplasmanlarda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldık. Birçok defa saldırıya uğradık, bize otel bile vermediler. Süreç böyle devam ettikçe Amedspor yalnızlaştırıldı. Ekonomik destek alamadığınızda birçok faaliyetinizi yapamıyorsunuz. Daha önce Amedspor Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bir kulübüydü. Belediyeye kayyum atanması ile birlikte bize hiçbir destek verilmedi. Kulübe potansiyel bir suçlu muamelesi yapıldığı için iş camiası da destek vermekten çekindi. Dolayısıyla Amedspor ciddi manada yalnızlaştırıldı. Durum böyle olunca hem sportif hem de ekonomik anlamda bir başarısızlık başladı. Yaklaşık 4 hafta önce Olağan üstü kongre ile yönetime geldik, çok büyük bir borç ile yönetime geldik ancak yarısına kadarını Amedspor severlerin desteği ile hallettik” dedi.

YAKLAŞIK 62 MAÇTIR TARAFTAR YASAĞIMIZ VAR
Amedspor’un Türkiye liglerinde en çok deplasman yasakları ile karşı karşıya kalan kulüp olduğunun altını çizen Karakaş, “Bakın hemen hemen 62 maçtır taraftar yasağımız devam ediyor. Her maçtan önce gittiğimiz deplasmanlardaki şehirlerin valileri ve il koordinasyon kurulları toplantı yaparak Amedspor taraftarlarının alınmaması yönünde karar alıyor. Spor taraftarla birlik, beraberlikle  güzelleşir. Taraftar olmadığı zaman siz kimin için spor yapacaksınız ki? Tamamen siyasi kararlarla taraftarlarımız statlara alınmıyor” diye konuştu.
BU SEZON PLAY OFF OYNAMAK İSTİYORUZ
Sezonun başlaması ile yeni yönetimi oluşturduklarını belirten Karakaş, transfer sezonunu kaçırdıkları için takımı kendilerinin yapmadığını söyledi. Bu dezavantajlı durumun da kendilerini etkilediğini ifade eden Karakaş, “Biz geldiğimizde sezon başlamıştı ve hiçbir transfer yapamadık. Yani takımı biz oluşturmadık. Şimdi devre arasını bekliyoruz. Eğer daha erken gelmiş olsaydık çok daha farklı bir takım oluşturma şansımız olurdu. Ama yine de geçmişteki ekonomik sorunların bir bölümünü çözerek başarıyı yakalamaya çalışıyoruz. Devre arasında yapacağımız nokta transferlerle amacımız bu sene play off oynamaktır“ dedi.

İLK MAÇTAKİ ZARAR YAKLAŞIK 60 BİN TL
Diyarbakır valiliği ve gençlik spor bakanlığı ile yapılan yoğun görüşmelerin ardından Amedspor yeni stadında geçtiğimiz hafta ilk maçını oynadı. Ancak Amedspor’un ilk maçında tribünlerdeki koltukların bir kısmı kırıldı. Bu nedenle Amedspor’a TFF tarafından bir ceza verildi. Karakaş, bu konuda taraftarları uyararak şunları söyledi: “Bu kulüp bu camia bu taraftarların kulübüdür. Onlar var oldukça bu kulüp var olacaktır. Bu kadar ekonomik sıkıntılarla boğuşurken yeni statta yaşanan tablo gerçekten bizi de üzdü. Son maçta bizim yaklaşık 248 adet koltuk kırılmış. Bunun bize maliyeti yaklaşık 50-60 bin TL. Böylesi bir süreçte bu bizim için çok büyük bir ücret. Bu kulübe kimsenin zarar vermesini istemiyoruz.”

dokuz8HABER/DİYARBAKIR